Tamás Ferenc: HPFS fájlrendszer


A HPFS (High Performance File System) fájlrendszer 1989. novemberében debütált a Microsoft-féle FAT-fájlrendszer korlátjainak kiküszöbölésére. Az eredeti verziót Gordon Letwin vezetésével írták az akkor még közös Microsoft-IBM vállalkozásként menő OS/2 operációs rendszer 1.2-es verziójához. Gyakorlatban ez tekinthető az NTFS elődjének!
A HPFS megtartotta a FAT könyvtárszerkezetét, de a fájlneveken alapuló könyvtárrendezés már automatikusan megtörténik. A FAT 8+3-as elnevezési korlátja helyett a fájlok neve immáron max. 255 karakter lehet. A fájlkiosztás nem fürtökben történik, hanem 512 bájt méretű fizikai szektorokban, így tényleges lemezkihasználás érezhetően és mérhetően megnőtt. A lemeztöredezettség jelentősen csökken. A HPFS rendszerben az egyes bejegyzések jóval több adatot képesek tárolni FAT-es elődjüknél, mivel a hagyományos attribútumok mellett megjelentek a fájl létrehozási, módosítási, hozzáférési dátumok és időpontok. A főkönyvtár (root) nem a lemez legelején van, hanem a közepén, így csökkent az egyes fájlok hozzáférési ideje. A HPFS fájlrendszer 8 MB méretű sávokra osztja fel a meghajtókat és lehetőleg ezen sávok valamelyikébe helyezi el a szükséges fájlokat. Az egyes sávokat 2 KB méretű kis helyek választják el, amelyek képesek (térképszerűen) rögzíteni a sávokon belüli mely helyek voltak kiosztva. Így a lemezolvasó fejnek nem kell visszatérnie a lemez kezdő (root) szektora felé visszatérnie minden egyes fájl olvasása után, hanem elegendő a kis sávok fájltérképéhez visszatérnie a következő fájl eléréséhez.
Az eredetileg közös tulajdonlású HPFS-hez fűződő jogok miatt a HPFS 386-os verziótól fogva a Microsoft minden egyes eladott példány után fizetett licenszdíjat, így a a Microsoft a Windowsban és az IBM az OS/2-ben tudta használni ezt a fájlrendszert.
A HPFS eredetileg a 200-400 MB méretű partíciók ideális fájlrendszere volt, de a Microsoft önállósulási törekvései miatt a partíció korlátozott méretét megnövelték egészen 2 GB-ig és ez a hosszú lemez-hozzáférési idő miatt időnként rendszerösszeomláshoz vezetett. Így az IBM javított a fájlrendszer naplózásán.
A DOS és a Linux egyaránt támogatja a HPFS fájlrendszert meghajtóprogramjai (driverei) segítségével, mivel a Windows NT 3.1-es, 3.5-ös és 3.51-ben volt HPFS-támogatás; ám a Windows NT 4.0-ás már nem rendelkezett HPFS-támogatással.

További támogatottság: Windows 95, 98 és Me – de csak hálózati meghajtóról tud írni/olvasni, ellenben helyi meghajtóról nem! Ennél modernebb verziók esetén a fájlrendszer nem támogatott!



Felhasznált irodalom:
- http://support.microsoft.com/kb/100108/hu
- http://www.nondot.org/sabre/os/files/FileSystems/HPFS/
- http://pages.cs.wisc.edu/~bolo/shipyard/hpfs.html
- http://www.warpspeed.com.au./Products/OS2/GU/Manual/appg.htm
- http://www.os2voice.org/VNL/past_issues/VNL0708H/feature_3.html
- http://en.wikipedia.org/wiki/High_Performance_File_System

© TFeri.hu, 2014.

Felújítva: 2020.