Tamás Ferenc: Google ChromeChrome icon

 

1.   Telepítés és alapvető használat

Egy ideje már nem frissítettem cikkemet a böngészők jelenlegi piacvezetőjéről, a Google Chrome-ról, így éppen itt az ideje. Először is töltsük le a programot! Ezt persze egy másik böngészőből kell megtenni. A cím: https://www.google.com/chrome/  

Ezt én éppen a Firefox-ba írtam be és a következő képernyőkép fogadott:

Chrome letöltése

A középen lévő kék gombra kell egyszer kattintani.

Most a következő ablak jön:

Chrome letöltése jóváhagyás

Lehetséges, hogy egyes rendszereken a tűzfal, vagy valami más alkalmazás kellemetlenkedik némi „Biztos Ön abban, hogy …” jellegű kérdéssel, de erre a válasz elég egyértelmű!
A telepítő fájl maga jelenleg 1,2 MBájt, tehát elég kicsi. Ennek elindításával elindul a tulajdonképpeni letöltés, ami az internet sebességétől függően eltarthat egy kis ideig.
A telepítés innentől már simán lezajlik. A rendszer első lépésként egy Google-fiókot kér, de ezt a lépést simán ki lehet kerülni. Az indítókép jelenleg valami ehhez hasonló lesz:

Chrome kezdőkép

Itt lehetőség nyílik a Google-fiókba belépésre (illetve regisztrálásra, ha még véletlenül nincsen), illetve azonnal lehet használni a böngésző hagyományos szolgáltatásait is. A fenti kép már a regisztrált állapotot és az alkalmazott könyvjelzőket mutatja.
Jogosan merül fel a kérdés, hogy miért éri meg a fiókba való belépés (pl.: a használt Gmail-jelszóval). Indoklás: így megjelentek a könyvjelzők, valamint a leggyakrabban használt oldalak is egyetlen kattintással indíthatók.

Most nézzük meg a böngésző egyes részeit, ami tartja a spártaian egyszerű, megszokott berendezkedést:

Chrome ablak részei

Kezdjünk el beírni egy oldalt, mégpedig a jelenleg legnépszerűbb magyar nyelvű hírportált, az Index.hu-t. Régebben még kötelező volt „www”-vel kezdeni a címeket, de ezt most már a böngészők többsége automatikusan kiegészíti. A leggyakrabban használt oldalak adatbázisa miatt a böngésző megpróbálja kiegészíteni az elsőként beírt „i” betűt. (Lásd a képen)

Cím kiegészítése

Itt persze folytathatjuk a beírást is, de kiválaszthatjuk bármelyik kiadott találatot, melyek között a fel-le gombokkal (utána: ENTER) vagy az egér segítségével választhatunk. Az oldal megfelelő internet kapcsolat esetén pillatatok alatt betöltődik. Megjegyzés: nem kell azon csodálkozni, hogy elsőnek a reklámok jönnek be, ez elég sok oldalon így van persze marketing megfontolások miatt.
Ha már betöltődött a kívánt oldal, akkor néha érdemes egy másikat betölteni egy újabb fülön. Ehhez a jelenleg nyitva lévő oldalt fent mutató fül mellett lévő kis paralelogrammára kell kattintani. (Gyorskód: CTRL+T).

Chrome új fül

Ettől függetlenül, ha már elég sokat lépegettünk egy-egy fülön, akkor időnként vissza kell lépnünk egyet. Ezt legegyszerűbben a visszalépést segítő nyíllal tehetjük meg.

Chrome kezelőgombok

A fülek alatt láthatók sorra a legfőbb vezérlő gombok: visszalépés, előrelépés, fül újratöltése, induló oldal betöltése. Ezek közül az újratöltés gyorskódját érdemes megjegyezni (CTRL+R), illetve a kiinduló oldalét (ALT+Home).
Ha már több oldal volt az előzményben akkor a bal egérgomb nyomva tartásával megnyithatjuk az eddig felkeresett lapokat.

Chrome előzmények

Itt éppen 3 lépés látható. Ha több (és némileg precízebb) előzményre is szükség volna, akkor a legalsó, "Minden előzmény megjelenítése" sorra kell kattintani, mivel így nagyságrenddel több lépést kaphatunk vissza. (gyorskód: CTRL+H)


2.   Mindennapi használat

A Chrome böngészőben az a jó, hogy gyakorlatilag nincs vele dolgunk a telepítés után! Minden feltétlenül szükséges kiegészítő telepítve van, nincsenek vele kompatibilitási problémák és automatikusan frissül. Ez utóbbit meglehetősen gyakran teszi (akár hetente vagy még gyorsabban). A mostani, általam telepített verzió például az 83.0.4103.106.

Ha nem kattintgatunk fejetlenül, akkor különösebb gondot nem fog okozni. Ha például egy felesleges fület szeretnénk bezárni, akkor a fül jobb oldalán lévő kis „x”-re kell kattintani. (Gyorskód: CTRL+W)

Fül bezárása

Persze lehetőség van a fülek rendezésére a máshol már megszokott „vonszolásos” módszerrel, azaz az áthelyezendő fülre kell kattintani, majd addig nyomva tartani az egeret, amíg a kívánt pozícióba el nem értünk.

Megjegyzés: a Chrome elég sok memóriát „eszik”, így nem érdemes túl sok fület egyszerre nyitva hagyni; főleg úgy, hogy minden fülben elég sok mozgó információ jelenik meg egyszerre.

Más a helyzet, egy weblap eleve idegen nyelvű. Például ha egy fülön behívjuk a CNN televízió weblapját (https://edition.cnn.com/), akkor azt a böngésző le tudja fordítani a Google Translate szolgáltatás segítségével. Ez régebben a Chrome beépített szolgáltatása volt, de pár éve már nem használják, mivel egyre kevesebb volt iránta az érdeklődés.
Más lapra tartozik, hogy én magam bizonyos szinten beszélek angolul, de nem szeretem a gépi fordítást egyrészt a pontatlansága miatt, másrészt mivel az oldalak az eredeti nyelvükön mutatnak jól. A nyelvfelismerő szolgáltatás egészen jól működik az angolon kívül több tucatnyi nyelven is. Más lapra tartozik a fordító, ahol azért akadnak gondok a gépi fordítás pontosságával.

Másik szolgáltatás a böngészőknél megszokott jelszavak elmentése. Ezt is szívesen felajánlja a Chrome, ha olyan helyre navigálunk el, ahol jelszó szükséges.

Jelszó mentése

Itt választhatunk a jelszó mentése és ezen a webhelyen való mentés tiltása között. Ám a felbukkanó ablak jobb felső sarkában az ablak bezárásával a választást egész egyszerűen elhalaszthatjuk.

További kezelési lehetőségeket tartogat az Chrome ablakának jobb felső sarka.

Chrome további lehetőségek

Itt a felső sorban a minden ablaknál jól megszokott kicsinyít, méretet változtat, illetve bezár ikonokat találjuk. Más a helyzet az alatta lévő sorral. Az elsőként látható csillag segítségével az adott oldalt adhatjuk hozzá a könyvjelzőkhöz. Utána jön a Microsoft Defender böngészővédő jelzése, majd az általam sokat használt Google Naptár jele (17h). A pici fénykép a személyes beállításokat rejti, majd utána jöhet a Chrome személyre szabása és beállítása. Erről szól a 4. fejezet!


3.   Új lehetőségek

Az egyes böngészők őrült tempóban újulnak, így ezek a lehetőségek csak egy részét képezik az elérhető újdonságoknak. Érdemes párat megjegyezni belőlük!

- Számológép – akár a böngésző címsorába, akár a Google.com megszokott keresési ablakába beírunk egy egyszerűbb matematikai műveletet, akkor ezt a böngésző elvégzi. Például írjuk be a címsorba a következőt: 36+64, majd nyomjunk egy ENTER-t. Válaszul kapunk egy nem túl bonyolult számológépet, illetve a helyes választ, a 100-at. Ha például a 30 fok szinuszára vagyunk kíváncsiak, akkor a beírandó kifejezés: sin 30 degrees.

Chrome számológép

- Mértékegység átváltások – ez is egy igen jól használható ötlet többek között a metrikus és az angolszász egységek között. Pl.: 18 C in F eredménye: 64.4 degrees Fahrenheit.

Chrome mértékegység-váltás

- Kulcsszavas keresés – a címsorba nyugodtan beírhatjuk a megszokott keresőszavakat, így nem kell előtte begépelni a Google.com honlapot sem.

- Link megnyitása új fülben – ez is egy igen látványos szolgáltatás, mivel a megszokott linkre való kattintás helyett a linket ráhúzhatjuk a füleket tartalmazó sorra és így az új fülben nyílik meg a link.

- Fájlkezelő – a lustáknak egy lehetőség, hogy a Chrome képes fájlkezelőként is működni, mivel Windows alatt a címsorba egyszerűen annyit kell beírni, hogy: C:\ és máris megnyílik egy hagyományos fájlkezelőre kísértetiesen hasonló felület.

Chrome fájlkezelő

- Chrome parancsok - Érdekes szolgáltatás az about:, illetve chrome: parancskódok sorozata. Ezek közül a fontosabbak következők (a cikk írásakor):

chrome:about Az összes parancs kilistázása – érdemes kipróbálni!
chrome:apps Chrome alkalmazásindító.
chrome:bookmarks Könyvjelzők listája.
chrome:cache A böngésző gyorstárában lévő oldalak listája.
chrome:chrome A névjegy kiírása.
chrome:device-log Eszközök naplója
chrome:devices Eszközök, pl.: nyomtató.
chrome:downloads Letöltések. (gyorskód: CTRL+J)
chrome:dns Beolvassa a használt DNS-szerverek listáját.
chrome:extensions Kiterjesztések listája. (valamint letiltása/engedélyezése)
chrome:flags Kísérleti funkciók – nem biztonságosak!
chrome:gpu Minden információ a grafikáról.
chrome:helps Beépített segítség.
chrome:histograms A Chrome belső mérőszámainak tartalmi listái.
chrome:history Előzmények. (gyorskód: CTRL+H)
chrome:newtab Új fül indítása. (gyorskód: CTRL+T)
chrome:version A böngésző verziószáma, valamint pár lényeges verziószám.
chrome:net-internals A kapcsolódó információk megjelenítése, illetve mentése.
chrome:quota-internals Felhasználható üres hely mennyisége.
chrome:settings Beállítások.
chrome:system Rendszeradatok.
chrome:sync-internals A belső beállítások és URL-ek szinkronizálása a Google-lel.
chrome:version Verziószám kiírása.

- Gyors kapcsolás a fülek között – Ha nem tökéletes az egér, akkor érdemes használni a CTRL + 1 kombinációt az 1. fül megjelenítéséért, vagy a CTRL+2-t a 2. fülért, stb.

- Jegyzettömb – bármelyik fül átalakítható jegyzettömbbé, bár nem minden megszokott funkció él. Parancs: data:text/html, <html contenteditable> Érdemes beírni a könyvjelzők közé!

- Levelezőkliens megnyitása – ha van alapértelmezett program (pl.: Outlook/Windows Mail vagy Thunderbird), akkor a következő parancs segítségével megnyitható: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát., ahol természetesen a kívánt címzettet kell beírni a megfelelő helyre.

- Egész oldalasra nagyítás – ha időnként kevés a böngésző által nyújtott nem kicsi terület, akkor egész oldalasra nagyíthatjuk a látványt az F11 segítségével. Visszaállítás: ugyanezzel.


4. Személyre szabás és beállítások

Chrome beállítások

Itt először az alapvető kezelési lehetőségek vannak:

 

- Új lap (gyorskód: CTRL+T)

- Új ablak (gyorskód: CTRL+N)

- Új inkognítóablak (gyorskód: CTRL+SHIFT+N). Megjegyzés: az itt való internetes kóborlásunknak nem lesz nyoma az előzményekben, de azért a router, illetve a szolgáltatói naplókra ez nem vonatkozik!

- Előzmények – az eddigi barangolásunk nyomai. (gyorskód: CTRL+H).

- Letöltések - (gyorskód: CTRL+J) a Chrome segítségével is le lehet tölteni sok mindent. Ezt alapvetően a felhasználó Letöltések mappájába teszi meg, de a letöltéseket legelőször a böngészőablak legalján lehet látni. Ez is önálló fülön jelenik meg.

- Könyvjelzők – a szokásos műveletekkel.

- Nagyítás - gyenge olvashatóságú lapokon segíthet, illetve kicsi képernyős netbookok esetén lehet a kicsinyítés nagy segítség. Jó ötlet a teljes képernyőre kapcsolás, amit a nagyítás sorában lévő kis stilizált téglalappal tehetünk meg. (gyorskód: F11).

- Nyomtatás - (gyorskód: CTRL+P) az aktuális weblap kinyomtatása.

- Átküldés – az itt megjelenő tartalmakat átküldheti más készülékekre, pl.: tv.

- Keresés - (gyorskód: CTRL+F) az éppen aktuális weblapon keresgélhetünk. Megjegyzés: itt a keresési ablak a jobb felső sarokban jelenik meg az aktuális találat sorszámával és az összes találattal. (a képen a „web” szóra kerestem rá, ami itt 7-szer található meg és az alkalmazás a weblapon ebből a legelsőt jelöli ki.)

Chrome keresés

- További eszközök – egyéb hasznos funkciók, például Oldal mentése másként, Böngészési adatok törlése, Bővítmények, Feladatkezelő, stb. (részletesebben az 5. fejezetben!)

- Szerkesztés, Kivágás, Másolás, Beillesztés – itt a megszokott négy műveletet egy csomagban találhatjuk.

- Beállítások – részletesebben a 6. fejezetben!

- Súgó – a böngésző névjegye mellett egy egész értelmesen megszerkesztett segítség is található itt.

- Kilépés - a megszokott utolsó menüpont. Gyorskód: ALT+F4.

 


5. További eszközök

További eszközök

- Oldal mentése másként – (gyorskód: CTRL+S) a teljes oldalt lementi későbbi olvasásra. Akkor célszerű alkalmazni, amikor nem stabil az internetes kapcsolat.

- Parancsikon létrehozása – a normál asztalra teszi ki a honlap ikonját, amit később a megszokott módon lehet megnyitni.

- Böngészési adatok törlése - (gyorskód: CTRL+SHIFT+DEL). Ezzel a böngészős múltunkat lehet letörölni. Ám ez nem minden napló törlését jelenti, csak a Chrome emlékezetét törli ki!

- Bővítmények - ez igen fontos lehet, ha valaki nem csak a szokásos oldalakat szeretné nézegetni. Bővítményekből igen sok van: több ezer. Ezek egy része hasznos, ám elég sok a csupán memóriát és sávszélességet foglaló apróság. Telepítés egyszerűen a „Hozzáadás” gombbal történik. Fontos megjegyezni, hogy a bővítmények nagy részét csak úgy lehet használni, ha a felhasználó bejelentkezik a Google Chrome-ba! Azért érdekes lehet körülnézni a következő (alapértelmezett) helyen: chrome://extensions/ (Részletesebben a 7. fejezetben!)

- Feladatkezelő - (gyorskód: SHIFT+ESC) Ez a jelenleg futó folyamatokat jelzi ki. Általában nem kell használni, de ha valamelyik fül beragad, akkor ennek a segítségével lehet „kilőni”.

Chrome feladatkezelő

- Fejlesztői eszközök – (gyorskód: CTRL+SHIFT+I) - ez csak a webes programozási nyelveket (HTML, CSS, PHP, …) jól ismerőknek ajánlott!


6.   Beállítások

Ez a pont az alkalmazás finomszabályzója. Sok mindenre alkalmas, de néhány, máshol megszokott beállítást nem ismer. Alapelv: a sima beállításokat nem érdemes bolygatni, mert azzal időnként komoly kárt is okozhatunk! De próbálkozni azért lehet!

Chrome beállítások menü

- Szinkronizálás: érdemes bekapcsolni, mivel az összes általunk használt eszközön lehet használni a jól megszokott beállításainkat és jelszavainkat, bár ehhez (az amúgy ingyenes) Google Mail fiók szükséges.  

- Google fiók kezelése: a személyes adatok, biztonsági beállítások, előfizetések és a többi apróság finomszabályozása.

- Chrome-név és –kép: a felhasználó által használt kép, illetve név beállítása. Ide érdemes a saját fényképet berakni.

- Könyvjelzők és beállítások importálása: a többi böngészően beállított adatok átültetése Chrome környezetbe.

Megjegyzés: általában innen kell lefelé gördíteni!

- Automatikus kitöltés:

Itt a jelszavak nagy részét érdemes megjegyeztetni, de a banki és egyéb fizetési megoldásoknál nem javaslom a megjegyeztetést. A fizetési módok, illetve a címek és egyebek megjegyeztetése szintén egyéni ízlés kérdése.

- Biztonsági ellenőrzés: adatvédelmi incidensek és egyéb szabálytalanságok felderítése.

- Adatvédelem és biztonság: a menüpont legnagyobb előnye, hogy itt lehet törölni az árulkodó böngészési előzményeket.

- Megjelenés: Itt lehet kérni kezdőoldal ikont (érdemes!), valamint a könyvjelzőket lehet mindig láthatóvá tenni. Sokan használnak itt letölthető és beállítható témát, de én ezt inkább kerülöm, mivel a böngésző így, alapállapotában a leggyorsabb; ráadásul a téma további memóriát használ.

- Keresőmotor: Újabb lehetőségként kiválaszthatjuk a keresőmotort. Az alapértelmezett persze a saját Google motor. Amúgy az általános keresők között jelenleg meglepően kicsi a választék: Google, Bing, Yahoo!, DuckDuckGo és az Ecosia

- Alapértelmezett böngésző: Mostanra már a Google Chrome a legnépszerűbb, egyben az alapértelmezett böngésző. Itt véget is érnek az alapvető beállítások, de sajnos mentés gomb nincs, de a rendszer így is elfogadja a változtatásokat.

- Induláskor: Alapértelmezett az „Új lap megnyitása”. Ez a legegyszerűbb és ha véletlenül valahol összeomlana a böngésző, akkor is helyesen indul újra.


7.   Bővítmények újragondolva

Az egyik legjobb, de ugyanakkor legtöbbször szidott része a böngészőknek a bővítmények/kiegészítők (plug-in, extension), ezzel egyrészt sokkal könnyebbé tehetjük a munkánkat, másrészt viszont sok lehetőségtől megfosztjuk a megjelenést. Ebben a részben néhány apróbb lehetőségre szeretném felhívni a figyelmet.

Chrome bővítmények

  • Google Diák, Google Dokumentumok, Google Táblázatok, Google Dokumentumok Offline – ezeket akkor érdemes használni, ha rendelkezünk Google tárhellyel, illetve ott szoktunk irodai dokumentumokat szerkeszteni. (URL: https://docs.google.com/)
  • Google Naptár – egy kiváló napirend-szerkesztő. Érdemes használni! (URL: https://calendar.google.com/)
  • Google Keep – jegyzettömbszerű feljegyzés az Androidos telefonon és a böngészőben is jól használható egyszerre. Kiváló! (URL: https://keep.google.com/)
  • Microsoft Defender Browser Protection – böngésző védelme.

További bővítmények installálása: a "Bővítmények" előtti három kis vízszintes sávra kattintva előjön a helyi menü, ahol a lap alján megbújó „A Chrome Internetes áruház megnyitása” nevű fülre kell kattintani. Direkt cím: https://chrome.google.com/webstore/

Néhány értelmes ötlet:

  • Google Levélfigyelő: Gmail levelek figyelése böngészés közben
  • Grammarly: helyesírás-ellenőrző
  • Google Translate: automatikus fordító
  • Mentés Google Drive-ra: egyetlen kattintással menthető webes tartalom vagy képernyőkép
  • Pinterest browser gomb: Közvetlen összeköttetés Pinterest-tel
  • Earth View from Google Earth: minden új fül megnyitásakor gyönyörű fénykép
  • Polarr Photo Editor: beépített fényképszerkesztő 

Tisztelt Olvasó!

Továbbra is kérem, ha valami kérdése van a fentiekhez, vagy talált valami hibát, pontatlanságot, akkor ne habozzon és forduljon hozzám! Elérhetőségek:

E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

Köszönöm a figyelmet!

Tamás Ferenc

 

© TFeri.hu, 2008.

Felújítva/újraírva: 2013, 2017.ápr. és 2020.jún.