20. fejezet: Windows tippek és trükkök

Befejezve: 2005.
logo Az itt szereplő írások kis része saját termés, míg nagyobb része más munkákból átemelt és néha újrafogalmazott szöveg. Ha nem saját forrásból származik, akkor minden esetben leírtam az eredeti forrást!

20.1.) Hangerő változtatása

Ez az egyik legegyszerűbb apróság, mivel itt csak annyit kell megtennünk, hogy a képernyő jobb alsó részén lévő hangerő-ikonra (bal oldalt) egyszer rákattintunk. Ekkor megnyílik a legegyszerűbb szabályozó, ami egy szimpla csúszka. (jobb oldalt)  Természetesen el is tudjuk némítani a zenét, ha ez szükséges. A dolog (szerintem) egyszerűbb módja azért a hangszórókon való szabályozás... Még eggyel kacifántosabb dolog a kétszeri kattintás, ahol több csatorna is megnyílik - eszközök szerint. Itt aztán már részletesebb keveréssel élhetünk.

20.2.) Programok indítása a tálcáról


Sokszor szükség lehet arra, hogy egynémely programot a Windows tálcájáról (közvetlenül a Start gomb mellé) tudjunk egyetlen kattintással indítani. Ez csak egy lehetőség, de érdemes vele élni a gyakran használt programok esetén. Sajnos egyes programok előszeretettel ide pakolják magukat, például a Netscape Communicator vagy az Internet Explorer. Ha mi ide akarunk tenni egy programot az Asztalról, akkor egyszerűen rá kell húzni.
Ha csak másolni akarjuk, akkor a CTRL gombot átvitel közben nyomva kell tartani! Levenni is ugyanilyen egyszerű (egyetlen áthúzás). Mintaképpen szerepeljen itt a saját programcsíkom: A Start gomb után szereplő alkalmazások sorban: Asztal megjelenítése , MS Internet Explorer , Outlook Express (levelező) , Csatornák megjelenítése (MS IE) , Netscape Composer (Weblap-szerkesztő) , Netscape Messenger (levelező) , Netscape Navigator , Winamp (MP3-játszó) , valamint Windows Commander file-kezelő

20.3.) Start menü használata egér nélkül


Ha éppen nincs kéznél az egér, vagy csak egyszerűen megbízhatatlanul működik, akkor könnyen indíthatunk programot a billentyűzet segítségével. Meg kell nyomni a XP-s Start gomb gombot (Min. Win 95/98-as billentyűzetnél!), majd az irányváltoztató nyilakkal lehet mászkálni, illetve az egyes programoknál alá van húzva 1-1 betű, így azok is megnyomhatók a gyorsabb elérés kedvéért. Ha többször is ugyanazon betű van aláhúzva egy adott menün belül, akkor a kívánt sokadik azonos betűs programhoz értelemszerűen az adott billentyű sokadik megnyomásával juthatunk el.
Érdekes lehet, hogy a menük "körbe vannak kötve", tehát a legalsó pont alatt a legfelső jön és fordítva!
Ha az Ön billentyűzetén nincsen START gomb (vagy nem működik), akkor kiválthatja a CRTL+ESC együttes lenyomásával is!

20.4.) Hasznos programok kezdő gépen Windows alatt

Operációs rendszer

Először is kell valamilyen operációs rendszer. Legyen a legnépszerűbb Windows 95/98/ME, esetleg NT/2000/XP. Ezt meg kell venni a számítástechnikai boltban, ahol a gépet vettük. Általában már telepítve kapjuk az operációs rendszert, így nem kell vele különösképpen foglalkozni. Mindenképpen vigyázzunk rá, hogy a boltban kézbe kell kapnunk az eredeti telepítő CD-ket, illetve a leíró könyvet a kódszámmal. Eme kellékek nélkül a szoftverrendőrség (BSA) teljes joggal lecsaphat ránk, mivel illegálisan használjuk a gépünket. Jelenleg komolyan érdemes fontolóra venni, hogy a gépünkre valamelyik LINUX-ot telepítjük fel, de tapasztalatom szerint verhetetlen ára (ingyenes!) ellenére még nem elegendő a programkínálata. Fontosabb LINUX-ok: Caldera, Suse, RedHat, Debian. A komolyabb magyar számítástechnikai magazinok rendszeresen közlik valamelyiket, így nem kell nekünk vesződni az internetes letöltésükkel. Ha valaki kezdő, akkor nem árt, ha egy profi LINUX-ossal "élesre" beállíttatja a gépét, utána pedig elfelejtheti a Windows-ra oly' annyira jellemző lefagyást és rendszerösszeomlást!

Irodai programcsomag

Maga a Windows tartalmaz egy lebutított szövegszerkesztőt (Write, illetve WordPad). Ennél komolyabb igényekhez érdemes beszerezni a Microsoft Office 2000-et (méregdrága), vagy a Corel Office-t (kiváló, de nem magyar), esetleg a StarOffice-t (ez sem magyar, viszont ingyenes!). Bármelyiket is válasszuk (esetleg valami mást), arra érdemes figyelni, hogy tartalmazzon szövegszerkesztőt, táblázatkezelőt, bemutató-készítőt és esetleg egy adatbázis-kezelőt. Az igény felmerülése után sorra jelentek meg az egyre jobb irodai programcsomagok. Egyik ilyen a Magyaroffice, mely pénzbe kerül ugyan, de 100%-ban magyar nyelvű. A másik az OpenOffice.

Internetes böngészés

Ez semmi gondot nem okoz, hiszen két komoly és ingyenes böngésző is van, amely letölthető, illetve a mellékleteken rajta szokott lenni: egyrészt a Netscape Communicator, másrészt a Microsoft Internet Explorer. Feljövőben van a harmadik, az Opera nevű. Érdemes megemlíteni a Netscape-ből kinövő, de immár teljesen önálló Mozilla böngészőt, mely igen komoly alternatívája a piacvezető IE-nek.
Ezek közül az egyiket akkor is érdemes telepíteni, ha nincsen internetes kapcsolatunk, mivel kapott anyagaink egyre jelentősebb HTML-ben íródik, amit leginkább eme böngészők értenek meg.

Fájlkezelő

Mindenképpen érdemes a sokat szidott Microsoft-Intéző helyett/mellett egy másik filekezelőt is bevetni. Erre szerintem legjobb a Total Commander, (Régi nevén: Windows Commander) ami számtalan helyről letölthető. Legnagyobb előnye, hogy magyar nyelvű! Még valami: kiváló a beépített FTP-kliense is! Teljesen ingyenes, de kényesebb felhasználók 32 dollárért regisztráltathatják is. Ezen kívül még lehet más is, de ezt tudom leginkább ajánlani.

Tömörítők

Itt már nagyobb a választék. Legelterjedtebb a WinZip. Ezen kívül nem árt a >WinRAR és a WinAce sem. Ezek mind ingyenesek. Szerencsére a Total Commander már biztonságosan tudja ki-becsomagolni az ilyen programokat, de azért nem árt az eredeti sem, mivel a TotalCmdr természetesen némi késéssel követi a tömörítőket!

Zenelejátszó

A sima (audió-) CD-ket mindegyik operációs rendszer alapból le tudja látszani és ha a számítógép CD-jét van fülhallgató-bemenet, akkor már tudjuk is élvezni. A nagyobb gond az MP3-as fájlokkal van. Ezekre is jó a Total Commander, de sokkal jobb megoldást kínál a WinAmp, ami direkt erre specializálódott program. Szintén ingyenes, így nem probléma-mentesen feltelepíthető. A Windowsnak komoly erőforrásokat igénybe vevő, erőteljes része a Media Player, mely egyre komolyabb teljesítményre képes!

Képnéző

Előbb-utóbb kénytelenek leszünk beszerezni egy jó minőségű képnézőt és/vagy átalakítót. Ezekre a műveletekre leginkább az IrfanView alkalmas, de sokan (méltán) dicsérik a Paint Shop Pro-t is, illetve az ACDSee-t. Az IrfanView előnye, hogy egyre több formátumot ismer és átalakít.

Képszerkesztő

Profi grafikai programból két igazán komoly van: A CorelDraw! (jelenleg a 10-es verziónál tart) és az Adobe PhotoShop. (Ez jelenleg a 6.0-ás verziónál tart.) Sajnos mindkettő komoly pénz, kb. 100000 Ft nagyságrendű összeg. Ez igen sok egy átlagos felhasználónak. Mégis mit lehet ilyenkor tenni? Érdemes beszerezni az egyenlőre ingyenes Paint Shop Pro-t, illetve a Linux alatt megszokott, de Windows-os környezetben nem túl régen feltűnt GIMP-et. Mindkettő félprofinak minősül.

Játék

Nehéz kérdés! Sokan azt mondják, hogy csak és kizárólag "komoly" programokra tartja fenn a gépét és inkább vesz egy másikat, hogy azon lehessen játszani. De mi van, ha nincs ennyi pénzünk? A kérdés eldöntését mindenkinek a saját ízlésére bízom! Viszont bármilyen játékgép esetén érdemes megfontolni, hogy 6-9 hónaponként érdemes a gépet teljesen előlről installálni! Fontos felhívni mindenkinek a figyelmét arra, hogy sok számítástechnikai magazin közül kisebb-nagyobb rendszerességgel játékokat, illetve vannak direkt játékokkal foglalkozó kiadványok is. (PC-Guru, GameStar, stb.)
Javasolt -főleg régi játékokkal foglalkozó- lelőhely:

Programok beszerzése

A fenti programok legtöbbje letölthető az internetről ingyenesen. De ha valaki nem akar keresgélni, akkor érdemes a Jáky FTp-szerverét felkeresnie, ahol (a ténylegesen ingyenes) programok megtalálhatók: ftp://ftp.jaky.hu/
Letöltéshez továbbá javaslom a következőt: http://www.download.com/
Egy jó magyar lelőhely letöltésekhez: http://www.letoltes.com/ Kicsit bonyolultabb, de érdemes kipróbálni: http://www.szoftverbazis.hu/

20.5.) BSA

Sokat lehet hallani a szoftverrendőrségről. Ez egy komoly szövetség, amit a legprofitképesebb szoftvercégek hoztak létre. A BSA maga egy mozaikszó. Business Software Alliance, azaz üzleti szoftverek szövetsége. (A BSA-ellenesek szerint: Bunkó Szoftvergyártók Aljassága; másik félre-fordításban: Bezzeg Szoftvert Akartok!) Tény, hogy egyre hangosabban lecsap programokat jogosítatlanul használó cégekre. Szerencsére magánszemélyekre és oktatási intézményekre még nem nagyon ártalmas, hacsak a rendőrség nem tart házkutatást valakinél. Egyre több és egyre hangosabb kampányban igyekeznek a felhasználókat meggyőzni a szoftverek megvételének fontosságától. Például Fejér megyében 2002 májusában volt egy "tűzszünet" akciójuk melyben bárki még megvehette a szoftvereit, csak azután kezdtek kutakodni, aki a megadott idő után is fennakadt a rostán. Több ügyfelem is ahelyett, hogy kétségbeesetten keresett volna a Windows-os termékek között, egyszerűen áttért Linuxra! Igen olcsó, nem fagy le és jogtiszta! Szóval, "éljen" a BSA!
Tény, hogy már illegális szoftvermásolás miatt született elmarasztaló ítélet és ezért mindenkinek szigorúan figyelmébe ajánlom, hogy csak tiszta forrásból beszerzett és véletlenül sem illegális szoftvereket alkalmazzon. Az már más lapra tartozik, hogy a jelenlegi magyar átlagkeresetek mellett ezt sokat otthonra nem engedhetik meg...

20.6.) CD AutoPlay letiltása

Eredeti verzió: http://root.hu/?c=760
Rettentő idegesítő tud lenni, amikor az ember berak egy CD-t a gépébe, az meg rögtön elkezdi tekerni, rosszabb esetben lejátszani.
A Windows '9x verzióiban nagyon egyszerű volt a dolog: csak jobb klikk a Sajátgépre, aztán tulajdonságok->eszközkezelő->cd-rom, és kattintás az adott CD-ROM-ra, ott pedig az egyik füleslapon van az Automatikus lejátszás, ezt kikapcsolva megoldódik a gond.
Szép is lenne, ha minden maradt volna ilyen egyszerű az XP-ben is, de ott ezt az opciót kivették. Ha meg szeretnénk szüntetni ez a bosszantást, a regedit.exe indításával tehetjük. Itt keressük meg a
HKLM\System\Controlset001\Services\Cdrom kulcsot
és az AutoRun értékét állítsuk 0-ra.
Vigyázat! A regedit-tel TILOS felelősség nélkül játszani, mivel komoly károkat okozhat!

20.7.) Elrejtett chat

Winchat Eredeti verzió: http://root.hu/?c=780
Nem sok helyen találunk hivatkozást a Windows 2000/XP súgóiban arra, hogy az operációs rendszerünk rendelkezik beépített chat lehetőséggel is. Pedig a 2000 és XP tulajdonosok minden további nélkül elcseveghetnek egy azonos operációs rendszert használó felhasználóval, természetesen csak létező és helyes hálózati beállítások mellett.
A winchat programocska része a fent említett két operációs rendszernek és a Start\Futtatás segítségével bármikor elindítható. Nem kell nagy számra gondolni, egy egyszerű kis osztott ablakos csevegő programról van szó. A csevegéshez mindkét számítógépen hasonló hálózati és protokoll beállításokra van szükség, továbbá mindkét számítógépen futnia kell a winchat programnak. És már kezdődhet is az írásos kommunikáció.

20.8.) Szimulátor az MS Office '97-ben!

Tudom, hogy lehetetlennek tűnik, mégis igaz! Valamelyik lökött Microsoft-programozónak igen elsült az agya és titokban elrejtett két szimulátort is az Office-ba!
1.) Indítsa el az Excel '97-et majd nyomja meg az F5-öt. Írja be a párbeszéd ablakba: x97:l97. Üsse le egyszer a TAB billentyűt, majd a Ctrl és a Shift együttes nyomva tartása mellett kattintson a diagram-varázslóra és máris benne van! Irányítás? No, az egy másik téma...
2.) Indítsa el a Word '97-et. Írja be a Blue szót. Jelölje ki és formázza meg a szöveget kék színre és félkövér betűtípusra. Nyomja meg az End és a Space billentyűket. Majd a Súgó menüben a Microsoft Word névjegy menüpontnál a megjelenő névjegy ablakban kattintson a bal felső sarokban lévő Word ikonra miközben lenyomva tartja a Ctrl és a Shift billentyűket. Íme, az elrejtett Flipper! (Eredeti ötlet: http://root.hu/?c=682)

20.9.) Az Internet Explorer ablak fejlécszövegének módosítása

Eredeti verzió: http://root.hu/?c=497
Explorer logo
Bizonyára észrevettük, hogy minden Internet Explorer ablak fejlécében ott áll a "Microsoft Internet Explorer" szöveg. Ezt a szöveget könnyen megváltoztathatjuk. A szöveg módosításához a Rendszerleíró adatbázisban (Registry) módosítani kell egy Karakterlánc (String Value) bejegyzést. A bejegyzés neve "Window Title" és a
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main]
kulcsban található.
A bejegyzés értéke alapbeállításként "Microsoft Internet Explorer". Ha valami mást szeretnénk helyette, akkor bátran módosítsuk azt.
Ha nem találjuk a bejegyzést, akkor hozzuk létre azt.
Vigyázat! A regedit-tel TILOS felelősség nélkül játszani, mivel komoly károkat okozhat!
MSIE új fejléc

20.10.) Windows 9x grafikus felület indításának letiltása

Eredeti verzió: http://root.hu/?c=707
Windows logo Manapság már egyre ritkább, de még mindig sok helyen lehet találkozni vele. Más szóval, miután bekapcsoltuk a számítógépet, a Windows 95/98/ME csak a WIN parancs megadása után indul el. Ezt módunkban áll megváltoztatni.
A megoldás az MSDOS.SYS fájlban rejlik. Ez a fájl általában a c: meghajtón található. Ha nem látjuk, akkor valószínűleg el van rejtve. Továbbá írásvédett is. DOS alól az
attrib -h -r -s c:\msdos.sys
parancs segítségével láthatóvá és módosíthatóvá tehetjük a fájlt. Windows alól ezt az MS-DOS parancssorból végezhetjük el a legegyszerűbben.
Most egy szövegszerkesztővel (pl.: Notepad) nyissuk meg az msdos.sys fájlt és keressük meg a
BootGUI=X
bejegyzést. Az X helyében lehet 1 vagy 0.
Az 1 esetén a Windows automatikusan betöltődik.
A 0 esetében, pedig csak akkor ha a WIN parancsot megadjuk.
Tehát ha azt szeretnénk, hogy a Windows ne töltődjön be, akkor a BootGUI=0 –t kell megadnunk.

20.11.) Használjuk a Windows billentyűt

Eredeti verzió: http://www.root.hu/?c=240
Windows logo Az új billentyűzetek legalsó sorában található egy vagy esetleg két Windows  logo billentyű. Ezt a billentyűt kevesen használják, de van néhány hasznos funkciója, amit érdemes nem elfelejteni. Más szóval ne tagadjuk meg!
Windows
Start Menü megjelenítése
Windows + D
Ablakok lekicsinyítése és visszaállítása (Asztal megjelenítése)
Windows + E
Windows Intéző (Windows Explorer)
Windows + F
Fájl kereső (Search for Files)
Windows + Ctrl + F
Számítógép kereső (Search for Computer)
Windows + F1
Súgó és Támogatás (Help and Support)
Windows + R
Futtatás (Run)
Windows + Break/Pause
Rendszertulajdonságok (System Properties)
Windows + Shift + M
Minden ablak lekicsinyítésének a visszavonása
Windows + L
Munkaállomás lezárása (Workstation lock)
Windows + U
Segédprogram-kezelő (Utility Manager)
Windows + Q
Gyors felhasználóváltás (Quick user switch)(Powertoys)

20.12.) Internet Explorer trükkök

Eredeti verzió: http://www.root.hu/?c=89
Explorer logo - Az Internet Explorer animációs logójának kiiktatása:
Regedit rendszerleíró adatbázisban kell kutakodni. Key:
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Toolbar]
Itt töröljük ki a "BrandBitmap" és a "SmBrandBitmap" bejegyzéseket.
- Az Internet Explorer gombsor alatti képének kicserélése:
Szintén a regeditben! Key:
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Toolbar]
Value Name: BackBitmap Data Type: REG_SZ
Csináljuk meg ezt a plusz értéket (BackBitmap) a megadott elérési úton, és adjuk meg értéknek pl: "C:\WINDOWS\CLOUDS.BMP"
- Az Internet Explorer ikon eltüntetése Win 98 alatt a desktopról:
Újfent a regedit-ben! Key:
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Policies\Explorer]
Value Name: NoInternetIcon Data Type: REG_DWORD Data: (0 = disabled/tiltott, 1 = enabled/engedélyezett)
Vigyázat! A regedit-tel TILOS felelősség nélkül játszani, mivel komoly károkat okozhat!

20.13.) Windows '98 hibák

Eredeti verzió: http://www.root.hu/?c=95
W 98 Egy pár érdekes hiba a Windows '98-ban.
- Windows 98 hiba 1:
Az Asztalon klikkeljünk az egerünk jobb gombjával, válasszuk az Újat, és ott a Parancsikont. A megnyílt ablak baloldalán, ha megfigyeljük a képet: olvashatatlan a Start felirat, és felette függőleges írással ez olvasható; Windows95 !!!
- Windows 98 hiba 2:
Az Asztalon klikkeljünk az egér jobb gombjával, és válasszuk az Újat, és ott a Parancsikont. Ezután a megnyíló ablakban kattintsunk a Mégse gombra. Ezt ismételjük meg még 2-3-szor. Ha sikerült, látható, hogy kb. harmadikra az "Új" menüpontra már üres menü nyílik meg!
- Windows 98 Kék Halál:
Válasszuk a Start menüt, Futtatás, és írjuk be: "con/con". Kék Halált okoz, lefagy a rendszer! Ne próbáljuk ki internetkapcsolatban!!!!! Csak saját felelősségre!
- Win98 rejtélyes Tálca menü:
Tartsuk nyomva a Ctrl-t. Válasszuk a Start menü/Beállitások/Tálca és Start menü beállításait. Máris ott egy harmadik fül: DeskBar beállításai, ami üres!

20.14.) Windows ' 98 trükkök

Eredeti verziók: http://www.root.hu/?c=143 és http://www.root.hu/?c=228
Windows '98 logo - A Lomtár eltüntetése vagy átnevezése:
Key: [HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}\ShellFolder]
Value Name: Attributes
Data Type: REG_BINARY Data: (70 01 00 20=enable, 40 01 00 20=default)
Ha default akkor nem lehet változtatni, ha enable, akkor lehet átírni, törölni:-)
- Az alap Cég és Név információ megváltoztatás:
Key: [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MS Setup (ACME)\User Info]
Data Type: REG_SZ
- Automatikus program elindulás a Windows indításakor:
Key: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run]
Data Type: REG_SZ
Itt is hozzunk létre plusz bejegyzéseket.
- Új tippek a Windows napi tippekhez:
Key: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Tips]
Data Type: REG_SZ
Ezek után akármennyi tippet létre tudunk hozni ...
- Hi-Color ikonok:
Key: [HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics]
Value Name: Shell Icon BPP
Data Type: REG_SZ
Data: 16
- A bejelentkezési és a kikapcsolási kép megváltoztatása:
C:\logo.sys Kezdő képernyő;
C:\Windows\logos.sys; logow.sys a kilépő két képernyő.
Csináljunk egy *.bmp-t, nevezzzük át *.sys-re, és másoljuk át oda ahova szeretnénk, ill amelyik képet ki akarjuk cserélni.
Ajánlatos, hogy fogjunk egy 640x480-képet, aztán Paintben "nyomjuk össze" 320x400-ra, és így pont be tudjuk illeszteni.
Kikapcsolásnál 640x480-ná visszaalakítja. 256 színnél többet ne használjunk.
- Windows 98-ban üdvözlés:
Csináljunk egy parancsikont, ami a következő helyre mutat:
"C:\Windows\ApplicationData\Microsoft\WELCOME\WELDATA.EXE You_are_a_real_rascal" (idézőjelek nélkül).
Indítsuk el a parancsikont! (ha nem a Windows a Windowsunk mappája, azt írjuk a Windows helyére!)
- Híres vulkánok nevei képernyőkímélőnek:
Screen Savernek a 3D Text-et (3D Szöveg) válasszuk, és a szöveg "volcano" legyen (idézőjelek nélkül).
Ezek után a képernyőn híres vulkánok nevét látjuk majd.
- Maging for Windows 98 stáblista:
Súgó/Névjegy. A feljövő ablakban kattintsunk az információ gombra.
Majd írjuk be (nem fogjuk látni a betűket): "soup is a good food" (idézőjelek nélkül).

Vigyázat! A regedit-tel TILOS felelősség nélkül játszani, mivel komoly károkat okozhat!

20.15.) Hibajelentés kikapcsolása XP alatt

A Windows XP hibajelentés ablaka mindig előbukkan, ha egy program beadja a befullad és képtelen leállni. Ebből egy idő után mindenkinek elege lesz!
Ám a hibajelentés kikapcsolható.
A Vezérlőpulton belül kattintson duplán a Rendszer ikonra, majd az új ablakban kattintson a Speciális fülre, majd a Hibajelentés gombra. A megjelenő ablakban tiltsuk le a hibajelentést.

20.16.) Windows XP hasznos tippek

Eredeti verzió: http://www.root.hu/?c=356 és http://www.root.hu/?c=532 és http://root.hu/?c=701
Windows XP logo - Több fájl átnevezése egyszerre
Több fájlt is átnevezhetünk egyszerre, ha kijelöljük őket, majd a jobb egérgombra előugró menüből kiválasztjuk az átnevezést, és átnevezzük az első fájlt.
A többi fájl neve is megváltozik sorszámozva.
- Fájlnevek elrejtése „miniatűr” nézetben
Ha képfájljainkat miniatűr nézetben szeretnénk látni a mappájukban a fájlnevek nélkül, válasszuk ki a nézet menü „miniatűrök” parancsát, miközben nyomva tartjuk a Shift billentyűt.
Hatására a fájlnevek eltűnnek, csak a képek betekintő nézete látszik.
- Kép használata egy mappa azonosításához
Ha szeretnénk, hogy egy mappánknak egyedi kinézete legyen, nevezzünk át egy benne lévő képet Folder.jpg-re.
Ezek után a mappánk ikonjában a kép lesz látható lekicsinyítve, miniatűr nézetben.
- Csoportos ikonrendezés
Ha egy mappában a nézet menü rendezés szempontja almenüjéből a csoportokban menüpontját kiválasztjuk sokkal átláthatóbban tudjuk kezelni a fájljainkat név, méret, és egyéb szempontok szerint.
- Fájl mentése alapértelmezett kiterjesztés nélkül
Ha bármelyik program mentési ablakába a mentendő fájl leendő nevét idézőjelek közé tesszük, a program nem fogja a fájlnév végére tenni az alapértelmezett kiterjesztést. Például ha Wordben az elmentendő fájlunk nevéül a levél.st-t választjuk, és a mentés ablakában „levél.st”-ként írjuk be, nem nevezi át elmentéskor a Word levél.st.doc-ra.
Viszont ha így mentjük el a fájlt, figyeljünk rá hogy társítsuk valamihez, mivel a Windows nem fogja tudni hogy a fájlunk tulajdonképpen egy .doc fájl.
- Új hely elhelyezése a „Küldés” menüben
Ha egy fájlra jobb egérgombbal rákattintunk, a megjelenő menü „Küldés” almenüjével a fájl gyorsan felmásolhatjuk például hajlékonylemezre. Ha el szeretnénk helyezni a saját parancsikonjainkat is ebbe a menübe (például egy másik partíció parancsikonját) tegyünk egy parancsikont a
C:\Documents and settings\Felhasználónév\SendTo
mappába. Ez a mappa rejtett, így először be kell kapcsolnunk a rejtett fájlok mutatását a mappák nézet menüjében.
- Két hasznos billentyűparancs
A Ctrl-Shift-Escape billentyűkombinációval is előcsalhatjuk a Windows feladatkezelőt, és
a Windows-Break billentyűk egyidejű lenyomásával pedig a rendszertulajdonságok ablakát.
- Több program kiválasztása a tálcán
Egyszerre több éppen futó programot is kiválaszthatunk, ha a CTRL nyomva tartása mellett rájuk kattintunk a tálcán.
Így például mindet bezárhatjuk egyszerre.
- MS Explorer kicsi gyorsítás
Ha a böngészőnkben a CTRL-Enter billentyűkombinációt ütjük le, az automatikusan elé teszi a „http://www”, és mögé a „.com” szöveget, így ha com-ra végződő címet akarunk megnézni nem kell beírogatnunk a teljes URL-t.
Törölhetjük a webes űrlapok automatikus kitöltésénél beállított szavakat, ha a felbukkanó ablakban rájuk kattintunk, majd lenyomjuk a delete gombot. Így megakadályozhatjuk, hogy túl sok csak egyszer használt és feleslegessé vált kifejezés legyen a listában. Egyszerűen törölhetjük az összes bejegyzést, ha például Internet Explorer alatt az Eszközök menü Internet beállítások ablakában a tartalom fülre kattintunk, majd az automatikus kiegészítés gombra
- Gép gyors zárolása
Gyorsan zárolhatjuk a gépet a Windows gomb és az „L” gomb egyidejű lenyomásával.
Hasznos lehet akkor, ha rövidebb időre magára hagyjuk a PC-nket munka közben.
- A parancsikon nyilak eltüntetése a Desktopról XP alatt
Amikor egy programot installálunk, a legtöbb esetben egy parancsikon jelenik meg a Desktopon ami a programra utal. A bal alsó részén a parancsikonnak megjelenik egy nyíl, amit a következőképpen törölhetünk.
Kattintsunk a Startmenün, majd a Futtatás opción, és írjuk be regedit. Keressük meg a “HKEY_CLASSES_ROOT\LNKFILE” kulcsot, és kattintsunk rá. A bal oldali ablakban most látható az “IsShortCut” érték. Jelöljük ki, és töröljük. A következő lépésben keressük meg a PIFFILE kulcsot, ugyanúgy a fenti könyvtárban. Kattintsunk rá, majd a jobb oldali ablakban töröljük ugyanúgy a “IsShortCut” értéket. Végezetül indítsuk újra a számítógépet.

Felhasznált irodalom: