Quantum dot technológiás monitorok


2016-ban robbantak be a köztudatba a quantum dot technológiás, röviden QD-televíziók. Ezek névadó alkotóelemei a félvezető kadmium-szelenid nanokristályok, amelyek a QD-LED-ek középpontjában találhatóak. Ez utóbbiak felépítése egyébként erősen hasonlít az OLED-re, mivel a fénykibocsájtó anyagot is ez a nanokristály képezi. Ez a nanomag egyébként az elektron-vezetőréteg és az elektron-lyukvezető réteg között helyezkedik el. Az elektronok, illetve ennek ellenpólusai, a lyukak együttesen vándorolnak a középső nanorétegbe, amely így fényt (pontosabban fotonokat) bocsájt ki.
Maga az elnevezés egyébként tényleg kvantumfizikai alapokon nyugszik, mivel a nanokristályok fényelnyelő és fénykibocsájtó képessége valóban eme technológiától függ. Általában elmondható, hogy a nanokristály növekedésével a kibocsájtott fotonok energiája is növekszik, azaz más lesz a kibocsájtott fény színe. Példának okáért egy 5 nanométeres kadmium-szelenid kristály vörös fényt ad le, míg egy 1,5 nanométeres lilát.
 
Képen: UV fénnyel megvilágított, különböző méretű QD-részecskéket tartalmazó folyadékok
Kép forrása: https://www.hwsw.hu/hirek/53392/quantum-dot-kijelzo-technologia-sony-samsung-lg.html

A technológia lényege nem csupán a szokásos marketingfogás, hanem a minden eddiginél szebb színhűség, valamint az eleve keveset fogyasztó LED-hez képest is alacsony fogyasztás (akár 30-50 %-kal). A QD-képernyők abban hasonlítanak az OLED-es elődjeikre, hogy nem kell háttérvilágítás, mivel pl. ahol a kép fekete, ott nem kell semmilyen háttérszín sem. A QD-technológia egyik látható előnye, hogy ezzel az eljárással az OLED-hez hasonlóan hajlékony vagy hajlítható kijelzők is létrehozhatóak. Ráadásul mivel a szerves részecskéket használó OLED képernyőkkel szemben a QD-LED-képernyők magját nem szerves részecskék alkotják, ezért a magas páratartalom is kevésbé károsítja. Mivel teljesen nem sikerült eltüntetni a szerves részecskéket (az elektron-közvetítő és –elnyelő rétegek organikusak!), ezért a QD-LED technológiák élettartalma még nem elég nagy, habár már léteznek alternatív gyártási módszerek. A 2015-ös CES-kiállításon az LG és a Samsung is megszellőztette a saját QD-technológiáját, de az igazi áttörés 2016-ban jött. A gyártók sorra hozzák le a hajlított kijelzőket, de az áruk most (2021. máj.) még elég borsos (néhány százezer Ft-tól pár millió Ft-ig)!

Felbontás tekintetében a legtöbb Q-LED televízió már képes a 4K, vagy a 8K felbontásra is. Sok termékben van a jobb mozikban megszokott Cinema HDR képjavító rendszer, valamint elég fejlett Dolby hangrendszer is. A termékek általában már tartalmaznak webböngészőt, vezetékes és/vagy WiFi internet-elérést, valamint sokfajta kimenetet. A készülékek operációs rendszere támogatja a főbb streaming-szolgáltatókat, pl.: HBO Go vagy NetFlix.
 
Képen: Sony KDL-55W900A televízió.
Kép forrása: http://www.hwsw.hu/hirek/53392/quantum-dot-kijelzo-technologia-sony-samsung-lg.html


A másik nagy gyártó a Samsung a kezdeti próbálkozások után kirobbant az ívelt kijelzős SUHD televízióival, ami minden eddiginél nagyobb színhűség mellett tökéletes megjelenítést ad. Technológiai érdekesség, hogy rövid próbálkozás után az ívelt televíziók gyakorlatilag megbuktak, ám az ultra nagy felbontású (UHD) ívelt monitorok egyre népszerűbbek pl. a játékosok körében.
 
Képen: Samsung JS9000 SUHD televízió
Kép forrása:
http://www.samsung.com/uk/discover/news/samsung-unveils-curved-suhd-tv-at-ces-2015/
Érdemes megnézni az alábbi reklám-videót az új technológiáról (angol nyelven):
http://www.samsung.com/hu/suhdtv/quantum-dot-display/quantum-dot-color/

Pár szó a méretekről: A QD-technológiás monitorok és televíziók min. 22 colos kijelzővel kaphatók, de például a kifejezetten profi játékosoknak tervezett Samsung CH711-es ívelt QD-monitora 27 colos, illetve 31,5 colos verzióban létezik. (69, illetve 80 cm). Az ár is a nagy mérethez méltó: kb. 1100€, azaz kb. 340ezer Ft. A 2017 elején megjelent Samsung UH750-es monitor például 28 hüvelykes mérettel és 1 ms válaszidővel kifejezetten felhasználóbarát.
Amúgy a görbületnek és az igen széles betekintési szögnek hála a megjelenítendő tartalmak a helyiség minden részéből tisztán láthatók. A javasolt felbontás amúgy: 2560x1440 WQHD. Persze mindez perem nélküli megjelenítéssel és igen vékony kivitellel párosul, valamint a hatalmas monitor mögé jól el lehet rejteni a táp-, illetve adatkábeleket. A legtöbb ilyen monitorhoz hasonlóan ez a modell is állítható magasságú, illetve kényelmesen dönthető.
 
Képen: Samsung UH750 monitor
Kép forrása: https://news.samsung.com/global/samsung-to-introduce-new-quantum-dot-curved-monitor-at-ces-2017



Felhasznált irodalom:
–    http://www.hwsw.hu/hirek/53392/quantum-dot-kijelzo-technologia-sony-samsung-lg.html
–    http://www.samsung.com/hu/suhdtv/quantum-dot-display/quantum-dot-color/ 
–    http://www.pto.hu/uj-samsung-quantum-dot-ivelt-monitorok/ 
–    https://news.samsung.com/global/samsung-to-introduce-new-quantum-dot-curved-monitor-at-ces-2017 

© TFeri.hu, 2017. Felújítva: 2019.jan. és 2021.máj.