Ingyenes fotóalbumok a weben

Most, hogy a nyaralások véget értek, mindenki szeretné barátaival, ismerőseivel, kollégáival (netán irigyeivel) megosztani nyári élményeit. Így összeszedtem néhány ingyenesen elérhető és könnyen használható internetes fotóalbumot. Alapelvek:

  • állandóan és bárhonnan legyen elérhető

  • ingyen lehessen regisztrálni és használni

  • biztonságosan lehessen használni

  • könnyen lehessen szerkeszteni a képeket

  • albumokat lehessen létrehozni

 

Nem kötelező, de lehetőleg rendelkezzen a következő paraméterekkel:

  • magyar nyelvű kezelői felület

  • elég nagy tárhely

  • FTP-n keresztüli vagy tömörített (esetleg csoportos) feltöltés

  • lehessen papírképet is rendelni

  • egyes képekhez lehessen megjegyzést, kommentárt fűzni

  • egyszerű címe legyen

 

Nos, számomra kellemes meglepetésként egy csomó ilyen lehetőség van. Nézzük elsőként a nagyobb közösségi oldalakhoz csatolt fényképalbumokat.

IWIW

URL: www.iwiw.hu. Tudjuk, hogy fél Magyarországnak van itt profilja, melyet illik pár képpel kiegészíteni. Bár az oldalra hivatalosan meghívó kell, de ezt igen könnyű kapni. Elkészítése a profil minimális felvitele után igen egyszerű, albumokra tetszőleges név adható. Képek száma: tulajdonképpen korlátlan, bár nagyobb méretű képek esetén néha tapasztaltam lassabb letöltést. A legtöbb felhasználónak max. pár tucat képe van fent, bár a tárhely havi max. 100 Mbyte. Az egyes albumok, illetve képek láthatóságát lehet korlátozni (publikus, ismerősök, speciális csoport). Minden képek lehet kommentezni. Érdemes kipróbálni a diavetítést, ami az egy albumon belüli képeket hozza fel sorban. Ami gondot éreztem: esténként az igen sok felhasználó miatt a rendszer hajlamos lelassulni, sőt alkalmanként le is fagyni. Másik problémám: városi legendáriumok szerint az APEH egyre szívesebben használja az ide feltöltött fényképeket adóellenőrzési tippekhez.

Facebook

URL: www.facebook.com. Ide nem kell meghívó, mint az előző alapvetően magyar közösségi oldalhoz, ráadásul itt könnyen lehet nemzetközi ismeretségeket is keresni, mivel világszerte ismert és használt. Maga a közösségi oldal egyre népszerűbb, ráadásul egyre jobban terjed. A profil létrehozása után itt is pár kattintással már lehet is képeket felrakni, melyek számának korlátozására nem találtam semmilyen utalást. Egyes képeket, illetve albumokat pár egyszerű kattintással fel lehet tölteni, ráadásul ezek megnézési jogait is lehet korlátozni (mindenki, csak ismerősök, speciális csoport). Egyszerre több kép is simán feltölthető. A képek mérete max. 5 Mbyte lehet, albumonként 200 lehet belőlük. Itt már gyakoribb a több száz képet tartalmazó profil. Az egyes képek szereplőit be lehet jelölni, valamint a kommentezés is könnyen megy. Az IWIW-vel szemben itt nincsenek sem elérési, sem megakadási gondok. Gond: az egyre népszerűbb oldalt egyre több helyről támadják a személyiségi jogok nem kellő figyelembe vétele miatt; továbbá egyre gyakoribb a hamis profil.

Google Picasa

URL: http://picasaweb.google.com/home A jelenlegi piacvezető keresőóriás miért pont ebből maradna ki, ugye? Nos, első körben be kell regisztrálni a Google alá, ezt legegyszerűbben egy Gmail-es postafiók létrehozásával tehetjük meg (http://mail.google.com/), bár itt is direktből létrehozható a keresett Google-profil. Albumok létrehozása igen könnyű és a Google erejéhez méltóan csak 1 Gbyte a korlátozás, de ezt némi készpénzért lehet növelni. Az egyes képek kommentezhetők, illetve lehet többféle szűrőt is alkalmazni. A jelenleg béta-verziós alkalmazásnak még több hibája is van: sajnos le kell tölteni a kezelőprogramot (nem sok a 12 Mbyte, de telepíteni is kell). Az alkalmazás használata igen kényelmes, bár egy kicsit szokni kell. Nekem nagyon tetszik a teljes képernyős korrekt vetítés és az internettel való igen gyors és zökkenőmentes szinkronizálás. Érdemes kipróbálni az egyes albumokban lévő képekből a kollázs készítését (nagyon látványos!), valamint ugyanilyen könnyen lehet létrehozni a képekből egy egyszerű effektes mozgófilmet – háttérzenével együtt; habár a klip mentése alatt nekem lefagyott a Picasa. :-(

További lehetőség, hogy a saját gépen az egyszerű fényképek cserélgetéséből is létrehozható egy képernyővédő. Azt már szinte mondanom sem kell, hogy akár a fényképeket, akár a filmet is simán ki lehet írni CD-re – ami viszont nem tetszik: a lejátszáshoz ajánlott a Picasa. Papírképeket is lehet rendelni egyenlőre a Rossmann-tól, illetve az SWI.hu-tól. A fenti közösségi oldalakkal szemben itt nekem gondot okoz, hogy az egyes létrehozott albumokhoz csak linkeket lehet létrehozni, mivel ismerősök híján az egyéb megosztás nem lehetséges. További gond: én sajnos nem tudtam rájönni, hogy az egyszer már létrehozott albumokat hogyan lehet átnevezni.

Hotmail – SkyDrive

URL: http://hotmail.com/ A Google után most jöjjön a másik programozó óriás, a Microsoft. A közkedvelt levelezőprogram nem régen bővült csak ezzel az égi meghajtós szolgáltatással. A módszer itt is hasonló, mint az előzőben. Egyszerű regisztráció után egyből a magyar nyelvű felület köszönt ránk, melyben a fényképek szót kell keresnünk. Innen már pakolhatjuk is fel kedvenc fényképeinket albumokba rendezve. Szerencsére egyszerre többet is ki lehet jelölni, bár az ajánlott méret: max. 1600*1200. Teljes tárhely maximuma: 25 Gbyte (!). Érdemes kipróbálni a diavetítést is! A mappákhoz itt is hozzárendelhetők jogok: személyes, csoportos, illetve nyilvános. Az egyes képek kommentezhetők, valamint bejelölhetők az egyes személyek is, de a csoportosítás is könnyű. Együttműködő program: Windows fotótár (emlékeim szerint ez a Vistától érhető el, bár XP-re is telepíthető).A használat itt is nagyon egyszerű és könnyű – érdemes kipróbálni!

Kep.tar.hu

URL: http://kep.tar.hu/ Az eddigi tárhelyek nem kifejezetten fotómegosztásra szolgáltak, így most jöjjön egy direkt képmegosztó is! A cím beírása után pár lépéses a regisztráció. Érdekes ötlet, hogy itt már regisztráció nélkül is lehet papír alapú képeket rendelni. Itt is létre lehet hozni albumokat, bár sajnos a magyar ékezetekkel időnként gond lehet (saját tapasztalat). Az albumok száma, valamint azokban lévő képek száma korlátlan, de a maximális 1 GB tárhelyre figyelni kell! A publikus albumok mellett itt is lehetnek (jelszó)védett albumok, de lehetséges emelet díjas SMS-sel fizetőssé tett szolgáltatás indítása is. A szolgáltató lehetővé teszi saját jogú képek esetén a jogdíjas képek publikálását, valamint az FTP-s feltöltést is. Én ez utóbbit használom gyakran, így saját tapasztalat alapján mondom, hogy ez az FTP-s megoldás igen gyors és nagyon kényelmes, bár a beállításhoz némi gyakorlat kell! Újabb ötlet egy precíz képrendelési felület, melynek Java programja időnként frissítést kér, de jól szokott menni. Ami viszont meglepett, az a következő: képet elő lehet hívatni fényképpapírra, bögrére, egérpadra, pólóra, kirakóra, valamint plüssmackóra is. Összességében: ez nem olyan kényelmes és kezes, mint a nagyobb tárhelyek, viszont kifejezetten magyar felhasználók számára kitalált és fejlesztett tárhely. Használatát kifejezetten ajánlom!

Gond: elég sok a felnőtt tartalmú oldal.

Fotóalbum.hu

URL: http://www.fotoalbum.hu/ Ez egy újabb, kifejezetten magyar felhasználók számára készült tárhely. Fenntartó: CEWE Color Kft., akiket leginkább a fotókönyveikről lehet ismerni. (URL: http://www.cewe-fotokonyv.hu/) Ez a weblap engem leginkább a megjelenésével fogott meg, érdemes kipróbálni! Kicsit részletesebben: itt is csak a regisztráció után lehet feltölteni albumokat, de itt meg kell adni a számlázási adatainkat is. Korlátlan fotóalbum hozható létre, bennük korlátlan képpel, bár az online képek maximális mérete 1024*1024 lehet. A feltöltött képek legfeljebb 3 hónapig tekinthetők meg, ez után már (készpénzes) regisztráció szükséges. Valamennyi album lehet publikus, jelszóvédett, illetve teljesen privát is. Valamennyi feltöltött kép képeslapként is elküldhető. Nagyon kényelmes és igen hasznos szolgáltatás, hogy a hagyományos egyesével való webes feltöltés mellett zip/rar tömörített állományban, illetve FTP-n keresztül is lehetséges. Minden albumhoz lehet többfajta kinézet (jelenleg 6), de a Windows Fotótár segítségét is fel lehet használni (Vista vagy Win7 esetén). Ami zavar: sehonnan se tudtam megtudni a fényképek rendelési árát.

Indafotó.hu

URL: http://www.indafoto.hu/ Ezt az oldalt a index.hu csoport tartja fenn és igen jóra fejlesztette. Beregisztrálás után máris egy kellemesen megismerhető, jól áttekinthető oldalon leszünk. Itt akár 400 nagy felbontású fotót is fel lehet tölteni havonta (ez az oldal jelszava jelenleg), ráadásul a csoportosan feltöltött képeket csoportba, albumokba rendezhetjük, persze mindezt privát, speciális, illetve publikus jogokkal is felruházhatjuk. Ami nagyon tetszik, az a példásan gyors feltöltési sebesség. Minden albumhoz vagy képhez több címkét is ragaszthatunk, melyek segítségével a publikus képekből mások is csemegézhetnek. A honlap egyik legjobb szolgáltatása, hogy az index.hu blogjaiban is simán lehet használni a képeket. Itt is lehet kérni diavetítést, de ez nekem kicsit lassan jött be. Még egy különlegesség: itt meg lehet adni kedvenc fotósunkat, illetve ki lehet választani kedvenc albumainkat. Ami zavar: böngészéskor csak 21 kép jeleníthető meg, illetve itt sem sikerült fellelni a megrendelési árakat.

 

További ötleteket lehet meríteni a http://fotoalbum.lap.hu/ lap segítségével.

 

Tisztelt Olvasó!

Jelen cikk 2010. augusztus végén készült. Ez cikk korántsem teljes, mivel sokkal több honlapot, illetve szolgáltatót nem szerettem volna felsorolni. Kérem Önt, ha a fenti leírásban valami helytelen, illetve szeretne valamit hozzáfűzni vagy egy újabb weblap leírását hozzáírni, akkor feltétlenül ossza meg velem a szokásos Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre. Előre is köszönöm!

 

Tamás Ferenc