Google EarthGoogle Earth logo

A világ legnagyobb keresőjének, a Google-nek sok vállalkozása van. Ezek közül talán az egyik legmerészebbnek indult a világ teljes felületét térképeken, illetve űrfotókon ábrázolni kívánó Google Earth. Már a jelmondata is igen sokat mond: „A világ legrészletesebb földgömbje”. Honlapja: https://www.google.com/earth/.
Google Earth start

Immáron a magyarított név: Google Föld, de elég sok helyen még megmaradt az eredeti Google Earth felirat.

A szolgáltatáshoz régebben csak önálló programként lehetett hozzájutni, de 2017. áprilistól már simán megy a Google Chrome böngészőjében is.

Fontos! A program használata - hatalmas internetes adatigénye miatt - csak komolyabb sávszélesség esetén javasolt! Lassú, akadozó internet esetén jobb nem is gondolni rá! Szintén gondot okozhat, ha a használni kívánt gépen gyenge a videókártya, illetve kicsi a videómemória.


Google Earth bolygó

Jelenleg a weblap egy reklámvideóval indul, de ez simán átléphető és máris a szemünk elé tárul a fenti csodálatos látvány.

 

Alapvető kezelés

A forgó Föld bármelyik részére rákattinthatunk és a máshol megszokott vonszolásos módszerrel forgathatjuk planétánkat. Ráközelítés simán az egér görgőjével lehetséges. Első feladatként keressük meg Európát, majd kicsit közelítsünk rá.

Európa térképnézetben

Most közelítsünk rá Budapestre, közelebbről a Parlamentre. (Menet közben vegyük észre, hogy a nagyobb városokkal együtt megjelennek az autópályák is.)

Kossuth tér, Budapest
Ha elég közel vagyunk, akkor megjelenik a Kossuth tér, illetve annak részei is. Ha a fentinél kicsit lejjebb megyünk, akkor már érdemes a SHIFT gombbal együtt mozgatni az egeret. Így megjelenik a 3 dimenziós Parlament-modell. (Amúgy a 3D-s megjelenítésre a jobb oldalt alul lévő gombbal válthatunk át.)

Parlament, Budapest

Most keressünk rá egy tetszőleges helyre, például Párizsra. Ehhez rá kell kattintani a bal oldalon lévő kereső ikonra, majd be kell írni magyarul a "Párizs" szót.

Keresés

Az igen gyors utazás után jobb oldalon láthatunk „tudáscetliket”, amelyek a cél pár érdekességét mutatja be. Ha ezeken a cetliken az alsó kis sávba kattintunk, akkor jöhet a következő tudásadag. (Pl.: Eiffel-torony, Notre-Dame, Louvre,…)

Párizs keresés

Ha például szeretnénk ráközelíteni a Louvre Múzeumra, akkor az érdekes helyek között kell böngészni, majd a megfelelő helyen rákattintani. A kezelőszervek: bal felül összecsukás. Jobb felül: bezárás. Nagy kék nyíl: kamera mozgatása ide. Érdekesség, hogy maga az épület ilyenkor 3D-ben forog egy keveset.

Louvre nézet

Ha ráközelítünk a Louvre közepén lévő üvegpiramisra, akkor további fénykép-ikonokat láthatunk.

Louvre Piramisa

Ekkor érdemes rákattintani a jobb oldali cetlin a mutatott névre, mivel ekkor a helyszínről készült igen jó minőségű (válogatott) képek jönnek elő.

Louvre kezelőszervek

Itt a képeken további navigációs lehetőségek bukkannak fel:

  • a bal oldalon fent lévő nyíllal visszaléphetünk az eddig megszokott nézetre
  • a bal oldalt középen lévő nyíllal nézhetjük meg az előző képet
  • a jobb oldali nyíllal léthetünk a következő képre
  • az alul lévő kék nyíllal pedig a kamerát mozgathatjuk ide.

Louvre piramisa kezelőszervek

Feladat: most keressünk rá a következőre: "USA fővárosa". Bár régebben a kereső erre adott találatot, most viszont ismeretlen helynek véli. Így gépeljük be a Washington szót. Erre a legelső találat lesz a megfelelő.

Goole Earth kereső

Alapvető navigáció

A kezdő képernyő jobb alsó sarkában láthatunk pár apró ikont.

Alapvető navigáció

A bal oldalt látható kicsinyítés/nagyítás használata egyértelmű, bár nekem az egér görgője jobban kézre áll. A mellette lévő iránytű szerepe elég különös, mivel az egyértelmű észak-déli irány mutatása mellett ezzel lehet oda-vissza váltani a földgömbnézet és a térképnézet között. Felette látható a 2D (térkép) és a 3D (térbeli) nézet közötti váltógomb.

Kicsit felette lévő („álló emberke”) ikon váltás az utcanézet és a térképnézet között.

Ha már ott járunk, akkor érdemes megnézni az amerikai filmekből jól ismert Fehér Házat utcanézettel.

Fehér Ház, Washington

A jobb felső („célkereszt”) ikon pedig a jelenlegi helyre röpíti a felhasználót – ez például mobiltelefonon igen hasznos lehet. Ehhez az alkalmazás kéri a tartózkodási helyhez való hozzáférést.

Alatta alig láthatóan van kiírva a pontos koordináta és a nézőpont jelenlegi magassága.

Koordináták

Most nézzük a bal oldalt fent látható menüt!

Kezelőszervek

Most kivételesen alulról felfelé nézzük a menüsort!

Legalul van a távolság és terület mérése. Használata igen egyszerű.

Felette a térképstílus. Itt választhatunk letisztult nézet (határok, címkék, helyek és utak nélkül) és felfedezés között. (az előbbiek mind jelen legyenek) Utazóknak és turistáknak nagyon előnyös, mivel megjeleníti a tömegközlekedési és tájékozódási pontokat is.

Felette van Projektek ikonja. Itt prezentációkat lehet létrehozni a földgömbön lévő helyek megjelölésével.

Felette az 5-pöttyös dobókocka ikon a meglepetés-faktort jelenti, ami máshol a szerkesztő ajánlata. Itt a „Jó napom van” nevet kapta. A mai napon például elsőként a Michigan állambeli Houghton tóhoz vitt el, majd egy általam kimondhatatlan nevű osztrák sícentrumba. Ezeken a helyeken mindig érdemes körülnézni, mert tapasztalatom szerint nem a turista-kedvenc helyeket válogatták bele.

A következő (hajókormány alakú ikon) az Utazó. Itt vannak a jobbnál jobb (szerkesztett) ajánlatok. Főbb témakörök: a szerkesztő ajánlata, játékok, rétegek, utcakép, természet, kultúra, utazás, oktatás. Például jelen cikk írásakor az utcakép témában a nagy túraútvonalakat hozta fel, illetve Japán felfedezését. Ide mindig érdemes benézni!

Utazó

Fentről a második a már jól ismert Keresés. Itt például az Országalmára kerestem rá és a rendszer ezt egészítette ki Székesfehérvár városával.

Keresés

Az oszlop tetején pedig ott trónol a Menü. Ezeket alapértelmezésben nem kell állítgatni! A lenti képen ezt a menüt lehet látni kinyitott állapotban:

Google Earth menü

Mondjuk az eddigi verziókhoz képest elég kevés a beállítási lehetőség, de alapvetően nem kell itt állítgatni semmit sem; viszont lehet kísérletezni!

Égbolt és bolygók

Akinek ez a rengeteg tudás még mindig nem volt elég, annak itt a következő lehetőség, amit egy újabb weblap rejt! Jelenleg a Hold, a Mars és az Égbolt térképei érhetők el meglepő részletességgel! Ez megérne egy újabb cikket, de itt csak pár lehetőséget szeretnék bemutatni.

Elsőként is nézzük a weblapot: https://www.google.com/sky/. Az alapértelmezett látvány is már igen szép.

Google Sky

Az általános kép után alul a legjobb válogatásokat nézhetjük meg:

  • Solar System = Naprendszer
  • Constellations = Csillagképek
  • Hubble Showcase = Hubble képválogatás
  • Backyard Astronomy = Hátáji csillagászat (A legnevezetesebb csillagokkal)
  • Chandra X-Ray Showcase = Chandra teleszkóp röntgensugaras képei
  • GALEX Ultraviolet Showcase = GALEX ultraibolya képek
  • Spitzer Infrared Showcase = Spitzer infravörös képek
  • Earth & Sky Podcasts = Válogatott égi és földi képek

Érdemes böngészni a kínálatból! Itt például a Szélkerék (Pinwheel) galaxis látható.

Szélkerék Galaxis

A bolygók közül elsőnek egyből egy kivételt nézzünk, a Holdat. URL: https://www.google.com/moon/ (Vagy a Sky programból direkt kattintással is átnavigálhatunk a Holdra.) Itt az igen pontos térképek, valamint az Apolló-utazásokon készült fényképek mellett 3D-képek is találhatók, akár 360 fokos panoráma-fotókkal. Érdemes például az egyik legendás képet megnézni, a tisztelgés a zászlónak címűt. Ez az Apollo-11-es leszállási helyén lévő 6-os számú fotó. Pontos URL: https://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/AS11-40-5875HR.jpg

Tisztelgés a zászlónak

Érdemes megnézni a fényképek nagyon jó felbontását!

Ezen túl lehet böngészni a Holdon készült felvételek között is, a megfelelő expedíciót kiválasztva.

Google Moon

Érdekes, hogy a Holdon lévő űrszondák és egyéb eszközök nem kerültek fel erre a térképre.

A másik bolygó, amit a Google már alaposan feldolgozott, a Mars. URL: https://www.google.com/mars/. Érdemes a bal oldalt fent lévő régiók, illetve felszíni nevezetességek között választani. A lenti képen például a Marson lévő űrszondák egy része láthatók.

Google Mars

További érdekesség: az űrszondák képére kattintva azonnal eljutunk a NASA megfelelő oldalára, bár ez a régi szovjet szondák esetén nem működik.

 

Persze, a program hatalmas digitális adatbázisával óriási rajongói kört szerzett. Egyik ilyen honlap a Google Sightseeing (http://googlesightseeing.com/) Itt láthatók például a kiszáradóban lévő Aral-tó medrében rekedt hajók, vagy egy F-15-ös vadászgép, ahogy New Orleans mellett a levegőben van. Itt országonként van a csoportosítás, így az érdekes látnivalóért sok helyre kell benézni! Mivel a fényképeket a Google folyamatosan frissíti, így egyes koordinátákon már eltűnt a látványosság!

Másik jó válogatás a https://www.jotform.com/blog/40-bizarre-and-cool-google-earth-photos/ lapon található, ahol érdekes és különleges légifelvételek állnak rendelkezésünkre.

Folytatásként 1-2 érdekes hely koordinátái jöjjenek – érdemes ezeket megkeresni!
(Lehet, hogy pár hely hibás! Ilyen esetben kérem, jelezzen a megszokott e-mailben! Köszönöm!)
32 40'33.83"N,117 9'28.36"W – Horogkereszt alakú épület Kaliforniában (USA)
32 08'59.96" N 110 50'09.03"W – Repülőgép-temető (USA)
33 23'46.08" N 44 29'17.03"E – Furcsa tó (Irak)
39 49'21.77"N, 3 28'44.50"W – BAR felirat a hegyoldalon (Spanyolország)
31 6'14.73"N, 121 0'52.87"E – Anyahajó egy túl kicsi öbölben (Kína)
25 15'56.20”N, 55 15'33.49”E – Burj Al-Khalifa Hotel (Dubai)
25° 1'15.18"N,  54°59'51.91"E – Pálma alakú sziget (Dubai)
51 30'12.62”N, 0 07'10.49”W – London szeme (Anglia)
51° 30' 37.2852'' N, 0° 7' 0.3828'' W – Big Ben, London (Anglia)
51.501476N, 0.140634W – Buckingham Palota, London (Anglia)
51°10'43.92"N   1°49'34.20"W – Stonehenge (Nagy-Britannia)
48.873756, 2.294946 – Diadalív, Párizs (Franciaország)
48.884129N, 2.332400E – Moulin Rouge, Párizs (Franciaország)
48 51'29.78”N, 2 17'40.66E – Eiffel-torony (Franciaország)
36° 6'44.76"N 115°10'18.46"W – Eiffel torony, Las Vegas (USA)
40 41'13.74”N, 74 02'39.70”W – Szabadság-szobor, New York (USA)
18°20'34.81"N  66°45'7.15"W - Arecibo Obszervatórium (Puerto Rico)
36° 5'43.38"N 115°10'32.13"W - Luxor piramis, Las Vegas (USA)
29°58'42.49"N  31° 8'5.14"E – A valódi nagy piramis (Egyiptom)
50°53'39.14"N 4°20'30.19"E – Atomium, Brüsszel (Belgium)
33°51'25.48"S 151°12'54.37"E – Operaház, Sydney (Ausztrália)
43°38'34.57"N  79°23'12.94"W – CN Tower, Toronto (Kanada)
3° 9'28.55"N 101°42'41.96"E – Petronas Ikertorony, Kuala Lumpur (Malajzia)
37°58'16.69"N  23°43'34.10"E – Akropolisz, Athén (Görögország)
41°53'25.08"N  12°29'33.41"E – Kolosszeum, Róma (Olaszország)
27°10'30.97"N  78° 2'30.11"E – Taj Mahal, Agra (India)
41°52'39.51"N  87°38'7.12"W – Sears Tower, Chicago (USA)
37°49'7.63"N 122°28'35.33"W – Golden Gate-híd, San Francisco (USA)
34° 8'2.75"N 118°19'18.19"W – Hollywood betűk, Los Angeles (USA)
40.712742N, 74.013382W – One World Center, New York (USA)
42°05'16.20" N, 71°15'31.20" W – New England Patriots stadionja, Boston (USA)
31°46'37.55"N, 35°14'2.82"E – Siratófal, Jeruzsálem (Izrael)
 41.045277N, 29.034445E – Boszporusz-híd, Isztambul (Törökország)
41.008701 N 28.980162 E – Hagia Sophia, Isztambul (Törökország)
46°14'1.80" N 6°03'11.40" E – CERN, Genf (Svájc)
47°30'24.80"N, 19° 2'47.32"E – Parlament, Budapest (Magyarország)


Felhasznált irodalom:

http://maps.google.com/ 
http://techline.hu/it_vilag/20110509_google_earth.aspx
http://www.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,1881770_1881787_1881774,00.html
http://www.googleearthcoolplaces.com/
http://googlesightseeing.com/
http://www.noupe.com/photography/40-bizarre-and-cool-google-earth-photos.html
http://www.smashingapps.com/2011/10/28/40-unbelievably-interesting-google-earth-photos.html


© TFeri.hu, 2009.
Kiegészítve: 2011.
Újraírva: 2013, 2017 és 2020.