14.13.) RSS - a hírolvasó!

Befejezve: 2007.
Saját tapasztalatból tudom, hogy amikor az ember elkezd (a weben) dolgozni, akkor érdemes a napi szinten frissülő hírportálokkal kezdeni. Ez ízléstől függően 3-30 híroldalt jelent, ami meglehetősen sok időt vesz igénybe napi szinten. Nos, ezen probléma megoldására született szolgáltatás az RSS.
Itt ugyanis az egyes oldalak újdonságai jól rendezetten, átláthatóan sorakoznak fel szép szabályosan egymás alatt! Mivel a legtöbb oldal naponta többször is frissül, így az RSS-olvasók is gyakran böngészik át a híreket. Beállítható a pár perctől kezdve az egészen ritka rápillantás is.
Lényege: a vezető hírek átböngészési sebessége nagyságrendekkel gyorsul!

14.13.a.) Kis történelmi áttekintés

Maga az RSS egy rövidítés. Leginkább elfogadott eredetije: Rich Site Summary (gazdag oldal-tartalom). Az őst, az RDF Site Summary-t (RDF oldal-összefoglalót), ami az RSS legelső verziójának tekintenek, még 1999. márciusában a Netscape-nél dolgozó Dan Libby dolgozta ki a My Netscape portál jobb használhatósága érdekében. Ez volt a 0.9-es verzió. 1999. júliusában a megjegyzések és kommentárok hatására Libby publikálta a javított, 0.91-es kiadást, ami egyszerűsítette a formátumot és a bejegyzések elolvasását könnyebbé tette.
Hamarosan a Netscape elvesztette érdeklődését az RSS/XML-formátum után, maga a tulajdonos is állítólag lemondotta jogokról és nyitottá tette a folytatást. 2000. októberében Tristan Louis néhány lényeges kiegészítéssel fejlesztette a formátumot, amely így a 0.92-es verziószámot kapta. Az RSS-DEV (fejlesztő) csoport 2000. decemberében kiadta az 1.0-ás formátumot, amely a 0.9-eshez hasonlóan az RDF-formámon alapult, de annál sokkal modulárisabb volt.
Mindössze 19 nappal később Dave Winer kiadta a saját RSS 0.92-es verzióját, ami nagyjából a 0.91-esen alapult pár apró kiigazítással. 2001. áprilisában ő publikálta az RSS 0.93-as tervezetét, ami nem hozott lényeges változást. A 2001. augusztusában kiadott 0.94-es tervezetben már megjelent a type attribútum a description elemen belül.
2002. szeptemberében publikálta Winer a 0.92-es következő verzióját, amely már RSS 2.0 néven vált ismertté és új értelmet is adott a rövidítésnek: "Really Simple Syndication", azaz valóban egyszerű közlés. Ez a verzió elvetette a type attribútomot és a felhasználóknak lehetővé tette, hogy különböző tagokat használjanak az egyes XML-elemekben. Az RSS 2.0 számos verzióját publikálták ugyan, de a dokumentum-modell főverziós száma nem változott.

14.13.b.) Az áttörés

2002. novemberében a New York Times (internetes kiadása) lehetővé tette olvasói számára, hogy előfizethessenek az őket érdeklő tartalmú RSS-hírekre. 2003. januárjában a szabványalkotó Dave Winer a New York Times-féle RSS-adoptációt RSS-mérföldkőnek nevezte, amely így kvázi-szabvánnyá vált.
Winer nem tervezett önálló új formátumot. Ellenben az 1.0-ás verzió társ-szerzője Aaron Swartz kiadta az RSS 3.0-t, az immár nem csak XML-formátumot. Ez a formátum meglehetősen sikertelen lett, mivel csupán néhány publikáció készült el a segítségével.
2005. januárjában Sean B. Palmer, Christopher Schmidt és Cody Woodard kiadták az RSS 1.1-es előzetes verzióját. Ez az 1.0-s hibáit kijavítva használhatóbbáés kezelhetőbbé tette azt; valamint egyszerűsítette a formátumot Aztán 2005. júliusában az RSS 1.1 kinőtte az akadémiai kísérleti jelleget.
2005.áprilisában az Apple Computer közzé tette a Safari 2.0-t, melyben már beépített RSS olvasó volt. A Safari kiválóan olvasta a híreket, lehetővé tette a könyvjelzők alkalmazását és tartalmazott egy beépített keresési lehetőséget is.
2005. novemberében a Microsoft javasoltaa saját hírolvasó megoldását Simple Sharing Extensions néven, más néven "Real Simple Synchronization" (valóban egyszerű szinkronizáció) - Colm Smyth ötlete alapján. 2005. decemberében a Microsoft Internet Explorer-csapat és az Outlook-csapat blogjukban közzétették, hogy adoptálni fogják az először a Mozilla Firefoxban használt RSS-ikont (narancs négyzet fehér rádió hullámokban), így ez ipari szabvánnyá válhat. 2006 februárjában az Opera böngésző csapata is csatlakozott a kezdeményezéshez, melyet a következő, 9-es verzióban meg is valósítottak.

14.13.c.) 2006 nyári valóság

Az RSS funkció beépítése a hírportálokba és egyéb weboldalakba elsősorban nem technológiai vagy anyagi probléma. Jelenleg még nem sokan használják, de komoly hatása valószínű a következő évek tartalomszolgáltatási üzletére. Nagy kérdés a hogyan tovább? Emlékezzünk, a web is akkor lett igazán népszerű, amikor elegendő pénz áramlott bele. Kérdés: hogyan sikerül az RSS kiterjesztése a kép- és hangfájlok terjesztésére? Ha sikerül a jelenlegi szöveges reklámok helyett komolyabb üzleti tartalmat is belecsempészni, akkor óriási üzlet válhat belőle.
Felmerül a kérdés, hogy mégis melyik RSS-olvasót érdemes használni? Én személy szerint próbálkoztam többel is, de a végén az Opera 9-es beépítettjénél maradtam. Kifejezetten kellemes és igen egyszerű a használata. Próbálja ki Ön is!

14.13.d.) Javasolt címek