Tamás Ferenc: NFT  – a digitális művészet egy új formája

A „non-fungible token” magyar fordítása körülbelül: nem helyettesíthető token. Értelme: egy olyan egyedi azonosítóval rendelkező digitális alkotás, ami csak igen korlátozott példányszámban hozzáférhető (csak néhány, rögzített példány létezik vagy akár teljesen egyedi) és a tulajdonosa egyértelműen rögzítve van.

Hagyományos pénzek vagy kriptovaluták esetén simán ki lehet cserélni egymással két egységet. Például két darab 1000 Ft-os értéke pontosan ugyanannyi és egymással tökéletesen helyettesíthető. Ugyanaz a helyzet két Bitcoin-nal is. Ám két NFT esetén már más a helyzet, mert mint az a nevében is benne van, ezek nem helyettesíthetőek, hiszen egymástól eltérő, egyedi dolgokat képviselnek.

Ezt az azonosítót a kriptovalutákhoz hasonlóan egy digitális blokkláncon keresztül tárolják. Maguk az NFT-k lehetnek digitális rajzok (JPG/PNG/GIF vagy egyéb), fényképek, zeneművek, hangok vagy bármilyen digitális alkotás. Az NFT-k létrehozásához nem kell különleges engedély, mivel azt lényegében bárki létre tudja hozni. Maga az alap-alkotás simán létrehozható bármilyen digitális eszközzel, majd abból egy megfelelő eljárás segítségével lehet szerzői jogokat, illetve tulajdonjogokat hozzárendelni. Nagy vonalakban így készül az NFT.

Az NFT is ugyanúgy értéket képvisel(het), mint egy hagyományos művészeti alkotás. Itt is nagyon lényeges a szerző, illetve az NFT tulajdonosa. A szerző eleje birtokolja az alkotást, amit korlátozott példányszámban eladhat. Így a vevő megszerzi az NFT tulajdonjogát. Ha szeretné, akkor megtarthatja azt, vagy akár túl is adhat rajta. Szerencsés esetben a tranzakcióval keres is pénzt. Hasonlatképpen tegyük fel, hogy valaki 2000-ben vett egy festményt, amit mostanában szeretne eladni. Ha szerencséje volt, akkor sikerült a dolgon keresnie és jó boltot csinált, de a festmény-piacon is lehetnek vesztesek. Hasonlóképpen az NFT-k piaca is változó: itt is lehetnek befektetési célú vevők, illetve olyanok is, akik meg akarják tartani az alkotásokat.

Hogy kinek jók az NFT-k? Az egyik legnevezetesebb példa Mike Winkelmann (alkotói nevén: Beeple), aki a "Mindennapok: az első 5000 nap" c. alkotásáért 69,3 millió dollárt kaszált.

NFT minta 

(Kép forrása: https://www.latimes.com/business/technology/story/2021-03-11/nft-explainer-crypto-trading-collectible)

Az első SMS Másik példa: a világ legelső SMS-ét is elárverezték. Ezt még 1992.dec.3-án küldte el Neil Papworth, Vodafone-os mérnök az asztali számítógépéről egy kb. 2 kg-os Orbitel telefonra. A mindössze két szóból álló üzenetet NFT-ként árverezték el Párizsban 107ezer €-ért 2021. decemberében.

(Kép eredetije: https://www.ndtv.com/world-news/worlds-first-text-message-sells-for-over-100-000-euros-in-paris-auction-2664005)

Persze nem kell azért egyből ilyen őrült összegekre gondolni! A legtöbb NFT-nek alig van valami értéke, vagy éppen teljesen értéktelen.

 

 


Történelem

Az NFT-k rövid történelme 2014-től indul. Kezdeti bizonytalan próbálkozások után 2015.októberében elindult az Etheria, a legelső NFT project. Ez mindössze három hónappal az Ethereum kriptovaluta bemutatása után volt! Maga az Etheria 457 darab hatszögletű lapjának többsége évekig eladhatatlannak bizonyult, ám 2021.márciusában a piac hirtelen megindult és a kezdeti pár dolláros ár 1,4 millió $ lett. Maga az NFT kifejezést is csak 2017-től szokták használni az Ethereum GitHub-on felmerült ötletre támaszkodva.

A tényleges népszerűséget a CryptoKitties online játék (URL: https://www.cryptokitties.co/) hozta meg, amiben a játékosok virtuális macskákat fogadnak örökbe, gondoznak és kereskednek velük.

Cryptokitties

(Kép eredetije: https://www.cryptokitties.co/)

Bár a projekt indulása nem volt zökkenőmentes (a megjelenés után nem sokkal vírusos lett), de 12,5 millió $ befektetést vonzott be, hiszen egyes macskákat akár 100ezer $-ért adták el.

A következő lépést a 2017-ben alapított Decentraland, egy blokklánc-alapú virtuális világ lépte meg, amely az első tokenjeit 2017. augusztusában adta el. Szeptemberre már 20 millió $-os belső gazdasággal rendelkezett. (URL: https://decentraland.org/)

A sikert látva 2018. márciusában megjelent a hasonló, virtuális NFT-alapú játék, az Axie Infinity, amely 2021-re a világ legértékesebb NFT-gyűjteménye lett. (URL: https://axieinfinity.com/) A nagy, hagyományos cégek közül elsőnek a Nike mozdult rá az új lehetőségre, ugyanis 2019-ben szabadalmaztatta a CryptoKicks rendszert, amelyben NFT-k segítségével ellenőrizte a cipői hitelességét és a cipők fizikai tulajdonosainak ajándékba adta a virtuális változatukat is. A piac gyors bővülésére jellemző, hogy 2020-ban a piac összes értéke elérte kb. a 250millió $-t, továbbá 2021 első három hónapjában a vásárlók további 200 millió $-t költöttek NFT-kre.

A játékgyártók közül elsőnek az Ubisoft lépett, amikor 2021.decemberében bejelentette saját NFT szolgáltatását, a Quartz-ot. Ez még eléggé gyerekcipőben jár, mivel csak pár tucat NFT-t tudtak eladni. (URL: https://quartz.ubisoft.com/welcome/ - a cikk írásakor hazánkban nem volt elérhető!)

Eddig a sikertörténet! Azonban ez a hirtelen felpumpált digitális piac veszélyeket is rejt! Érdemes itt gondolni a „Dot-com” lufira: a régebben tucatszámra alapított, kizárólag interneten létező cégek (.com végűek, innen az elnevezés) pár év alatt több ezerszeres hasznos hoztak a befektetőknek, majd a piac hanyatlásakor óriásit durrant a túlfújt lufi és sokan nagyon komoly vagyonokat vesztettek!

Ezt a lufi-effektust támasztja alá, hogy 2021. áprilisára a kereslet jelentősen csökkent, így az árak is komolyan mérséklődtek. Viszont az NFT árverések továbbra is folytatódnak, ráadásul egyre komolyabb összegekkel!

További probléma az NFT-piac működését alátámasztó blokklánc-technológia, mivel ez is igen komoly áramfogyasztást generál!


NFT-k lelőhelye

A magát jelenleg legnagyobbnak hirdető NFT-piac az OpenSea. (URL: https://opensea.io/) Itt keresni, gyűjteni, illetve adni is lehet az egyedi, különleges NFT-ket – persze ehhez kell egy ott is támogatott virtuális pénztárca.

Másik lehetséges piactér a már kriptovalutás lehetőségeiről ismert Crypto.com. Egyszerű a regisztráció és könnyű a kereskedés is!

Újabb lelőhely a Sandbox nyitott metaverzuma, amely lehetőséget nyújt a kalandozásra az ottani virtuális világban, amiben tárgyakat létre lehet hozni, kereskedni és birtokolni is lehet. Ráadásként a regisztrációkor a játékos kap egy ingyenes NFT-t. (URL: https://register.sandbox.game/

Felhasznált források:
https://hu.ign.com/nft/73496/feature/mi-a-fene-az-az-nft-mi-koze-van-a-videojatekokhoz-es-miert-aggasztja-a-gamereket
https://www.theverge.com/22310188/nft-explainer-what-is-blockchain-crypto-art-faq 
https://en.wikipedia.org/wiki/Non-fungible_token
https://ethereum.org/en/nft/
https://opensea.io/
https://register.sandbox.game/
https://hypeandhyper.com/az-elso-magyar-nft-galeria-nyomaban/
https://cryptofalka.hu/cryptomemories-igeretes-magyar-nft-projekt-szuletoben/
https://www.latimes.com/business/technology/story/2021-03-11/nft-explainer-crypto-trading-collectible
https://www.ndtv.com/world-news/worlds-first-text-message-sells-for-over-100-000-euros-in-paris-auction-2664005
https://www.cryptokitties.co/
https://decentraland.org/
https://axieinfinity.com/
https://quartz.ubisoft.com/welcome/
https://opensea.io/
https://register.sandbox.game/
https://crypto.com/nft 

© TFeri.hu, 2022.jan.