Miért rossz a mobil? És miért nem az?

Mobiltelefon példaA címben szereplő kérdésről tartottam pár előadást saját iskolámban a 2021 őszi projekthét alkalmával. A témához az alábbi cikket vettem alapul: https://qubit.hu/2020/02/24/a-kozossegi-media-komoly-hatassal-van-a-gyerekek-mentalis-egeszsegere-akar-hasznaljak-akar-nem

Véleményem szerint a téma olyan szerteágazó, hogy megérdemel egy önálló cikket. Íme a vitaindító írás!
(Kép eredetije: https://news.psu.edu/story/429985/2016/10/04/research/withshare-app-builds-connected-community-through-shared-activities)

 

Telefonáló lányAz elmúlt években több tanulmány is foglalkozott az okostelefon- és közösségimédia-használat boomjának a mentális egészségre gyakorolt hatásaival.

Egyes kutatások szerint a kamaszkori depresszió és szorongás előfordulásának emelkedése egyenesen arányos a közösségi média térhódításával. Ez nem csupán a viccekben oly’ gyakran idézett „brit tudósok kimutatták”-szerű jelenség, hanem élő, jelenleg már nagyon is aktuálissá vált probléma.

A felelős használat azonban akár pozitív egészségügyi hatásokkal is járhat. Az alkalmanként szorongáshoz, depresszióhoz vezető kóros telefonnézegetést terápiával is le lehet gyűrni. A pszichológusok abban reménykednek, hogy magát a technológiát is ki lehet úgy aknázni, hogy ha már mentális problémákat okoz, akkor segíteni is tudjon rajtuk.

(Kép eredetije: https://photodune.net/item/cool-application-curious-girl-using-smartphone-on-light-background/24665895)

Egy jellemző idézet a Harvard Egyetem közegészségügyi iskolájától, 2019. novemberéből:
„Ha arra használod, amire kell, még egészséges is a közösségi média.”

 

Amikor ezt az előadást a 10. osztályosoknak, tehát a 15-16 éveseknek tartottam (2021. szeptember eleje) önbevallás alapján a tanulók 20-30 százaléka ismerte be, hogy mobilfüggő. Tehát a gyakorlatban nem tud meglenni a mobilja nélkül. Mivel ezen korosztályban kb. mindenkinek van okostelefonja, ezért ezt nem is kérdeztem. Abban is egyetértettünk, hogy a diákok nagyszülei szinte mindannyian panaszkodnak, hogy az unokáik szerintük túl sokat használják telefonjukat. Ezért véltem úgy, hogy ezt a témát érdemes körbejárni.

Jogosan felvetődik a kérdés, hogy milyen jogon vonom kétségbe a mobilhasználat jogosságát? És mi a helyzet a közösségi/szociális média tartalmakkal?
Jómagam is rajta vagyok a nagyobb szociális média és hasonló oldalakon: Facebook, Instagram, Twitter, …
Példaként beszúrtam néhány, a cikk írásának napjáról vett (saját) képernyőképet.

Facebook profil

Facebook profil

Instagram profil

Instagram profil

Twitter profil

Twitter profil

Ezek csak minták, de számtalan egyéb lehetőség van még.

 

A képek saját oldalakról való gyűjtések.

A kutatók két, nem pontosan behatárolható, de aránylag jól elkülöníthető csoportra osztották a kísérleti alanyaikat:

  • rutinfelhasználókra, akik beszélgetésre, értékes tartalomfogyasztásra használják a közösségi médiát
  • az érzelmileg telefonjukhoz kötődőkre, akik állandóan a telefonjukhoz nyúlnak és sok időt töltenek mások profiljainak nézegetésével, vagy csupán az idővonal céltalan pörgetésével.

Meglepő módon arra a megállapításra jutottak, hogy mind a kettő csoport tagjainak mentális egészségére hatással van a közösségimédia-használat, csak ellenkező előjellel.

A Harvard kutatói három mércét használtak (szociális jólét, pozitív mentális egészség, önbevalláson alapuló egészség), és az eredmény egyértelmű volt: a rutinhasználat mindhárom skálán a pozitív, míg az érzelmi kötődés mindhármon a negatív tartományba esett.

Ebben a témakörben kutatva találtam pár, a középiskolás korosztályra igen jellemző képet. Íme egy közülük:

Fiatalok szünetben

(Kép forrása: https://neszorongj.hu/15-tipp-mobilfuggoseg-megelozesere-kamaszkorban/)

Mesfin Awoke Bekalu vezető kutató szerint egy erős kapcsolati háló a közösségi médiában a mentális jólétet is segítheti, a személyes találkozások szerepét átvevő online beszélgetések pedig az idő- és térbeli korlátok lebontásával megkönnyíthetik a kapcsolattartást, ami szintén jót tehet a mentális egészségnek. Ez különösen a Covid-járvány miatti elzárások idején volt időszerű!

Mobilozó világ kép

A negatív hatások ezzel szemben a közösségi médiát gyakran versenyként megélő fiataloknál jelentkeznek és ezek közé tartozik a depresszió, a szorongás vagy a FOMO is.

Szintén saját ismeretségi körömből való példa: egyik ismerősöm egyik lánya Svájcban ment férjhez, a másik lánya Münchenben él, míg a fia nem régen San Francisco mellé költözött a családjával. Ő egy darabig beszélgetett velük Skype-on, illetve Messengeren, de amikor krónikus unoka-hiánya kezdett lenni, akkor fogta magát és 1-1 hónapra elutazott a gyerekeihez. A világjárás és az azzal járó repülések után most pihen és a következő útra gyűjti a pénzét. Az is benne van a pakliban, hogy késő öregkorára végleg kiköltözik. Abban egyet kell értenünk, hogy a világban szétszóródott családoknak óriási segítség az internet adta erős kapcsolati, illetve kommunikációs lehetőség.

Olyan példáról is tudok, hogy a Londonban élő kismama lement mosni a háza alagsorában lévő mosógéphez, míg a fent alvó kisbabára Skype élő kapcsolat segítségével vigyázott az itthon élő nagymama.

FOMOFOMO grafika

A fear of missing out (FOMO), vagyis a bizonyos (online eseményekből) való kimaradástól való félelem egy viszonylag fiatal jelenség a pszichológiában. A korábban fizikai jelenlétet igénylő társadalmi helyzetek jórészt online térbe költözésével egyszerűbb lett a kapcsolattartás, az interneten töltött idő erősen szociális értékké vált, és így minden offline (azaz kapcsolat nélkül) töltött perc a szorongás egyik, tucatnyi évvel ezelőtt még ismeretlen fajtáját, a kimaradástól való félelmet idézheti elő.

Sajnos tanárként már megtapasztaltam ezt. 5-6 évvel ezelőtt egyik informatika órán olyan dolgozatot kellett iratni a számítógépen, amikor le kellett lőni az internetet és a diákok telefonjait is a szokásos lehalkítás helyett ki kellett kapcsolni. Bő negyed óra után az egyik tanulóm elkezdett izzadni, remegni és egyre komolyabb fizikai tüneteket produkálni. Rákérdezve nehezen bár, de elmagyarázta, hogy mi lesz most, hogy ő nem lehet online? Mi történik úgy, hogy nincs kapcsolatban? Egy inkább úgy éreztem, hogy az online kapcsolat hiánya miatt az élet is elszivárog belőle. Megoldásul csak neki engedélyeztem, hogy a telefonját kapcsolja be, de szigorúan repülő üzemmódban ott lehet mellette. Bár így sem használhatta a Netet, de valamilyen szinten megnyugodott és immár be tudta fejezni az aktuális nagydolgozatot.

Egyre gyakoribb az is, hogy valaki elég rosszul kezdi érezni magát csupán attól, hogy lemerül a telefonja és nem tudja azonnal utántölteni.

 

Gondolkodó ember

(Kép forrása: https://www.evidencebasedmentoring.org/the-fear-of-speaking-out-about-mental-health-is-persistent-we-need-to-reach-out-to-each-other/)

Egyetemi kutatások arra a megállapításra jutottak, hogy a passzív közösségimédia-használat két lényeges módon is károsíthatja a mentális egészséget:
- a tökéletesre csiszolt, torzított képet festő profilok böngészése az önértékelés csökkenéséhez vezethet, ami egyenes utat mutat a depresszió tüneteihez;
- az ismerősök aktivitása (másokkal közös fotó, népszerű kommentek, esemény-visszajelzések) pedig előidézheti a kimaradástól való félelmet, ami további szorongáshoz vezethet.

A hallgatóságomban lévő lányokat (15-16 évesek!) megkérdezve mindenki min. 10-30 percet készült a Facebook profilfotó elkészítése előtt. Itt nem modellekről beszélünk, hanem egyszerű középiskolásokról!
Gondoljunk itt arra, hogy egy rosszul sikerült Tinder-fotó mennyit ronthat az önértékelésen? És ki nem látott már depresszióba hajló tinédzsert, akit egy előnytelen fotó, vagy egy bántó komment/beszólás döntött romjaiba?

A celebeknél nagyon komoly értéket képvisel a megfelelő online közösségi megjelenés, illetve tevékenység. Egy jó Facebook-, Instagram-, illetve Twitter-profil kialakítása akár milliókba is kerülhet, de helyes kialakítás és gyakori frissítés után sokkal többet jövedelmezhet. Már a magyar hírességek is komoly összeget költenek a megfelelő közösségi média felületeikre és azok reklámjára. Gondoljunk itt csak arra, hogy mekkora értékkel bír pl. százezer feliratkozó egy Youtube csatornára!

Ehhez persze elengedhetetlen a tökéletesre csiszolt megjelenés, a tucatnyi megfelelő szűrő alkalmazása és a csaknem kész fotót is sok órás munkával kell manipulálni. Sajnos ez a tökéletesnél is jobb megjelenés utáni vágy már elért az egyszerű diákokhoz is és ez véleményem szerint nem a megfelelő irány!

Valljuk meg, hogy ki nem látott már tökéletesnél is jobb fotót valamelyik közösségi oldalon?! Vagy kit nem szóltak meg a nem éppen előnyösen lőtt képe alapján?! Ennek ellentmond, hogy egyre több világhíresség is bevállalja a smink nélküli arcát/megjelenését. Példaként Jennifer Annistont szeretném hozni: 

JEnnifer Anniston

(Kép eredetije: https://www.usmagazine.com/stylish/news/jennifer-aniston-calls-going-without-makeup-in-cake-empowering-photo-2014311/)


És akkor mire lehet egyértelműen jó?

Az előzőek fényében már észre lehet venni nyomokat, de most egyértelműen szeretnék rávilágítani a mobilhasználat előnyeire. Itt nem az olyan alapvetően használt megoldásokra gondolok, mint a navigáció (pl.: Google Maps, Waze), vagy az időjárás (pl.: Időkép.hu, Köpönyeg.hu). Nézzünk egyéb megoldásokat!

Ébresztőóra

Ébresztőóra

(Kép eredetije: https://www.pcmag.com/news/12-alarm-clock-apps-that-will-get-your-butt-out-of-bed)

A mobilok legegyszerűbb felhasználási módja az ébresztőóra. Nagyon lényeges, hogy nem szabad állandó jelleggel ugyanazt a dallamot használni, mert akkor óhatatlanul is, de meggyűlöljük. Javaslat, hogy 3-6 havonta érdemes lecserélni az ébresztési dallamot, így nem áll rá egyetlen hangra az agyunk.

Másik kérdés a „szundi” üzemmód, tehát az ébresztőóra újbóli visszakapcsolása pár perc további alvásra. Sokan ezt rettenetesen szeretik, mert fontos a „még öt perc” alvásigény. Én személy szerint katonakorom óta az ébresztőre azonnal felkelek. (Magyarázat: ha az ottani 10-20 másodperces ébresztő kiáltásra valaki nem kelt fel, akkor egy vödör hideg vizet kapott az ágyába.) Ez az élmény olyan maradandó, hogy soha nem használtam a szundi módot.

Másik lehetőség, hogy egyes agyi technikáknak (pl.: agykontroll) van olyan módja is, amely az agyra bízza az ébresztést. Az agy tisztában van a pontos idővel és (szintén saját példával) ha úgy alszom el, hogy másnap reggel 7.30-ra fel kell kelnem, akkor 7.20 és 7.29 között egy éberebb szakaszban biztosan felkelt. Őszintén már nem is nagyon emlékszem, hogy mikor használtam a biztonságképpen beállított ébresztést.

 

Alváskutatás

Alváskutatás

(Kép eredetije: https://theconversation.com/are-sleep-trackers-accurate-heres-what-researchers-currently-know-152500)

Nagyon fontos az alvás megfelelő mennyisége és minősége is. Ebben (is) segíthet a modern technológia. Az okosórák mostani generációjában egyre gyakrabban megtalálható az alvásfigyelő funkció, melyből megtudhatjuk, hogy megfelelő hosszan aludtunk-e, volt-e álmunk és a mélyalvási időszakok alapján az agyunk jól kipihente-e magát. Ez különösen fontos lehet egy-egy hajtósabb időszakban (pl. vizsgaidőszak, határidős munka, fokozott stressz)!

 

Életmentő applikáció

Életmentő applikáció

(Kép eredetije: https://www.mentok.hu/ha-baj-van/eletmento-app/)

Az Országos Mentőszolgálat javaslata, hogy ezt az applikációt mindenki tegye fel a mobiljára, melyben vészhelyzetben egyetlen gombnyomással lehet hívni a mentőket. Az applikáció közli a pontos GPS-alapú helyet, valamint a mobil gazdájának legfontosabb (egészségügyi) adatait.
Az alkalmazás honlapja: https://www.mentok.hu/ha-baj-van/eletmento-app/
Google Play letöltés: https://play.google.com/store/apps/details?id=hu.mentok.eletmento
App Store letöltés: https://apps.apple.com/us/app/%C3%A9letment%C5%91/id1494226172?l=hu&ls=1

 

EKG készítése okosórával

EKG okosórával

(Kép eredetije: https://hvg.hu/tudomany/20210126_samsung_galaxy_watch_3_galaxy_watch_active_2_okosora_ekg_vernyomas_vercukorszint)

Sajnos sok polgártársunknak van gondja a szívével. Számukra lehet különösen fontos, hogy azonnal kéznél legyen egy megfelelő eszköz, amivel a szívritmusukat tudják figyelni. Vagy megfelelő lehet a magas, illetve az ingadozó vérnyomás figyelésére is; de szó lehet akár a szívritmus-szabályozóval élőkkel is.
Tehát rengeteg a felhasználási lehetőség! Egy megfelelően okos óra összekötve a mobiltelefonnal vészhelyzetben akár az orvost is tudja értesíteni, ami különösen nagy segítség lehet!

Két történetem is van ezzel kapcsolatban:

Ismerősöm apja nyugdíjasotthonban vonult, mert már nem tudta ellátni magát és kortársai között szeretett volna lenni. Fia ebből az alkalomból vett neki egy kisebb méretű okosórát, mivel az öregúrnak már komoly gondjai voltak a szívével is. Egyetlen egy dolgot nem tudott megszokni: az órát hordani kell, mégpedig éjjel is. Pár hónapja már az otthonban éldegélt, amikor szokás szerint estére letette a feje mellé az óráját és elaludt. Másnap reggel már kihűlve találták. Éjjel csendben elment szívinfarktusban. Ez valósínűleg nem történt volna meg, ha hordja az órát, mivel meg tudták volna menteni.

A másik történet sokkal jobb: volt tanítványomnak 12.-ben műteni kellett a szívét. Kapott egy szívritmus-szabályozót. Ő saját maga miatt vette meg az egyik legelső ilyen EKG-s okosórát, amivel azóta is figyeli a "gyufásdoboza" állapotát. Az órán látható volt az is, amikor a benti elem gyári hiba miatt elkezdett gyengülni, így bőven idejében beért a kórházba egy elemcserére.

 

Futási applikáció

Runkeeper 

(Kép eredetije: https://runkeeper.com/cms/use-the-app/runkeeper-routes-friends/)

Nagyon fontos a szabadidő minőségi eltöltése, amiben fontos szerepet tölt be az aktív mozgás. Ennek legegyszerűbb módja a futás. Rengeteg jobbnál jobb futási applikáció létezik, amelyben a szokásos térkép és időmérési lehetőségek mellett rengeteg mást is be lehet állítani. A fenti képen éppen a RunKeeper nevű app két képernyőképe látható.
Az applikációkra általában jellemző, hogy alapvető funkcióik ingyenesen használhatók, csak a komolyabb felhasználóknak kell megvenni, de sokszor alkalmazáson belüli reklámok nézegetésével is ez megoldható.

 

Biciklis applikációk

BikeTracker

(A kép saját készítésű. Applikáció: BikeTracker.)

Be kell vallanom, hogy futni nagyon nem szeretek. Ellenben a biciklit nekem találták ki!
A 2021-es nyári szünetben eléggé rákapcsoltam és átlagosan hetente egyszer körbetekertem a Velencei tavat. Ez a távolság a székesfehérvári lakhelyemtől indulva az útvonaltól függően, majd ugyanoda érkezve 45-55 km között szokott lenni. A Google Maps-alapú navigációt használva az útvonal mutatása mellett láthatók a megtett km-ek, az úton található szintkülönbség, az átlagsebesség, valamint egyéb csomó adat. Az csak ráadás, hogy nem használ túl sok mobiladatot, így az általam megszokott adatforgalmi mennyiségbe is jól belefér!
Google Play letöltés: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sportandtravel.biketracker&hl=en_US&gl=US

 

Beépített számológép helyett

RealCalc

(A kép saját készítésű. Applikáció: RealCalc.)

Már a képernyővel rendelkező mobilok korai generációi is tartalmaztak számológépet. Sajnos a gyártók erre nem fordítottak elegendő figyelmet, így az egyes típusokban igen eltérő a beépített számológép. Már középiskolás korosztálytól erősen ajánlom a RealCalc nevű applikációt, ami a klasszikus Casio FX-200-as elve szerint működik és középiskolában általában elegendő is. Lényege: ha valaki ezen megtanulja a fontosabb számításokat, akkor már nem lesz gondja a matematika órán.
Google Play letöltés: https://play.google.com/store/apps/details?id=uk.co.nickfines.RealCalc

 

E-Kréta

E-Kréta applikáció

(Kép eredetije: Google Play.)

Sokan bírálják az oktatásban központilag megkövetelt E-Kréta rendszert. Én még nem találkoztam olyannal, aki maradéktalanul elégedettek lett volna vele. Szerencsére van mobilos applikációja, ami minden rossz szokása mellett általában működik. Sok mindenre alkalmas, de több mindenre nem. Mindenesetre az iskolás korosztály, illetve a szüleiknek alapvető!
Google Play letöltés (tanulóknak): https://play.google.com/store/apps/details?id=hu.ekreta.student
Google Play letöltés (szülőknek): https://play.google.com/store/apps/details?id=hu.ekreta.guardian

 

E-könyvek

E-könyvek

(Kép eredetije: Google Play.)

A 2000-es évek elején volt az e-könyv olvasók aranykora. Aztán ezt a piacot is lényegében magukba temették a mindent meghódító mobilok. Sok jobbnál jobb olvasnivaló található az erre szakosodott áruházakban (pl.: Google Play, Apple Store). Az árak is kifejezetten olcsóak, általában pár száz forintért már egész jó könyveket lehet találni. A premier-tartalmakért persze komolyabban kell a zsebünkbe nyúlni.

Az alkalmazások lényege, hogy a beépített e-könyv olvasóra le lehet tölteni a könyveket, amiket aztán várakozáskor, vagy egy unalmas utazás alatt simán lehet olvasgatni.

Jómagam is feltöltöttem három ilyen e-könyvet (lásd a fenti képet). Tisztában vagyok azzal, hogy ezek letölthetők ingyen illegális módon is, de kérem, hogy ezzel a kis összeggel támogassák a szerzőt. Szeretném megjegyezni, hogy nekem is a saját mobilomon tucatnyi pénzért letöltött könyv van, amivel számtalan unalmas órát töltöttem el – mindezt pár száz forintért.

 

Zárásul

Ezek a fenti gondolatok csak pár ötletet adnak, de ezeken túl még számtalan jobbnál jobb alkalmazás létezik, ráadásul a mobilos téma változatossága naponta nő, nem is kis mértékben, hiszen a mai kor egyik slágertémája a mobilapplikációk programozása.

 

További szakirodalom:

 

© TFeri.hu, 2021.szept.