Főbb csatlakozó típusok

 

Az informatikában megszámlálhatatlanul sok kábeltípus és még ennél is több csatlakozó van. Sokak számára ez teljesen átláthatatlan. Ez a cikk ebben szeretne némi rendet vágni.

Maga a gyűjtemény nem teljes, erre nem is törekszem, de elég lényeges típust tartalmaz.

 

Tisztelt Olvasó!

Ha még szeretne ebbe a felsorolásba belerakni csatlakozókat vagy kábeleket, akkor kérem írjon a megszokott tferi(kukac)tferi(pont)hu címre. Kérem, hogy minden esetben tüntesse fel a forrást!

 

Az írás a következő cikk felhasználásával történt:
https://red-dot-geek.com/types-computer-connectors-cables/
A külön nem jelzett képek is ebből a cikkből valók!

 

Kábelek és csatlakozók alapjai

A számítógépes kábelek (a látszat ellenére) nem véletlenszerű elektromos „madzagok”, hanem egyedi azonosítóval rendelkező, megfelelő célra használt vezetékek. Van néhány alapvető információ, amit még a konkrét vezetékek ismertetése előtt érdemes megismerni:

  • IEEE – Institute of Electrical and Electronics Engineers (Nemzetközi elektromos és elektronikai mérnöki szervezet)
  • USB IF – Universal Serial Bus Implementers Frontier (USB fejlesztői közösség)
  • RJ - Registered Jack (Regisztrált dugó)
  • IEC – International Electrotechnical Commission (Nemzetközi elektrotechnikai bizottság)

 

Apa-Anya: A különféle végek legegyszerűbb megkülönböztethetősége miatt alakult ki ez a nemi sztereotípia. Az apa-vég kiálló tüskével vagy tüskékkel rendelkezik, amelyet bele lehet tenni a megfelelő aljzatba. Az anya-vég valamilyen aljzatot takar, ahová a megfelelő apa-vég beleillik.

Megjegyzés: Igen, ez tényleg nemi sztereotípia…


Képernyővel kapcsolatos kábelek

1.) VGA = Video Graphics Array

VGA csatlakozó

Ez az egyik régebben népszerű videócsatlakozó. Régebben gyakorlatilag minden gépben csak ez volt megtalálható, de nem tudta felvenni a versenyt a modernebb verziókkal, mivel a HDMI, illetve a DVI is jóval fejlettebb és tisztább átvitelt biztosított.

 2.) DVI = Digital Video Interface

DVI

Mivel a VGA helyett komolyabb adatfolyam átvitelére volt szükség, ezért a gyártók kifejlesztették ezt a digitális átviteli eszközt, amely egy időben uralta a piacot. Hátránya aránylag nagy mérete volt. Bár még most is igen sokan használják (pl. videókártyáknál), de vezető szerepét a laptopok elterjedésével átvette a sokkal praktikusabb HDMI.

 

3.) HDMI = High Definiton Multimedia Interface

HDMI

Ez az adatátvivők igáslova, mivel igen sokfelé lehet látni és számos verziója terjedt el, hogy megfeleljen a piaci igényeknek. A fenti képen a három legelterjedtebb típus látható.

  • HDMI Type A: teljes méretű HDMI asztali gépekre és laptopokra.
  • Mini HDMI Type C: kisebb laptopokra, noteszgépekre és okoseszközökre.
  • Micro HDMI Type D: mobil eszközökre.

 

4.) Displayport

Displayport

Ezt a kábelt jogosan nevezhetjük a DVI utódjának sokkal kisebb alapterülete miatt; ráadásul sokkal alkalmasabb mobileszközök közötti adatátvitelre – különösen a mini méretű verzió. De ez nem csupán egy sima kép-átvivő, mivel egyszerre továbbítja a hang- és a videójeleket is. Mindkét kialakítás népszerű, de mérete miatt a kisebb eszközök inkább a mini kialakítást kedvelik.


Régebbi (videó)szabványok:

Component video

Component video

Ezeket a zöld-kék-piros csatlakozókat a régebbi videókon még megtalálhatjuk, pl. DVD-játszókon vagy set-top-box-okon. A VGA-nál kicsivel jobb csatlakozási minőséget biztosítanak.
(Kép forrása: https://www.cablematters.com/Blog/DisplayPort/monitor-cable-types-guide)

Kompozit videó

Compozit video

Ez a monitorcsatlakozók kisebb felbontású, régebbi alternatívája. Hangot és videót is képes továbbítani. A piros-fehér-sárga csatolók több készülékben is megjelentek, pl.: játékkonzolok, videólejátszók, set-top-boksz-ok, stb.
(Kép forrása: https://www.cablematters.com/Blog/DisplayPort/monitor-cable-types-guide)

SCART

Scart

Egykor szebb időket megélt analóg videó- és hangcsatlakozó megoldás. Népszerűségét a digitális csatlakozók megjelenése vitte el. A SCART támogatja az olyan szabványos videojeleket, mint az RGB, a kompozit és az S-Video – ráadásul a sztereó és monó audiójeleket is.

(Kép eredetije: https://www.the-home-cinema-guide.com/scart-connections.html)