A televíziók evolúciója

Karl Ferdinand BrownA televíziózás története elég régen, még 1897-ben kezdődött, amikor Karl Ferdinand Braun (1850-1918) Németországban kifejlesztette a katódsugárcsövet. Ez egy olyan különleges vákuumcső, amelynek felületén a belső elektronsugár segítségével képeket lehet megjeleníteni. (Oldalsó képen a feltaláló. Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Karl_Ferdinand_Braun)

Érdekes, hogy Braun nem ezért kapott fizikai Nobel-díjat 1909-ben az olasz Guglielmo Macronival megosztva, hanem a szikratávíró felfedezéséért.
Az első működőképes televíziót 1926. január 26-án mutatták be Londonban. A képen az egyik legelső működőképes modell, a G.E. Scanning Television Set látható 1928-ból. (Kép forrása: www.tvhistory.tv)

Korai televízió

Az elektromos alapú képtovábbítást hazánkban Mihály Dénes kísérletezte ki, aki 1919-ben a Telefongyár kísérleti laboratóriumában képeket tudott továbbítani a szoba egyik sarkából a másikba, ám 1928-ban a német posta kiállításán bemutatta a telechort, a televízió közvetlen ősét. Alig egy év múlva a Berlin-Witzlebeni rádióállomás elkezdett mozgóképeket sugározni. Technikailag másodpercenként kb. 10 állóképet sugároztak, egyenként kb. 1800 képponttal.

Mihály Dénes és a telechor

(Képen: Mihály Dénes és a telechor készülék. Forrás: https://forgos.uni-eszterhazy.hu/wp-content/tananyagok/tamop/mediumismeret_II/27_04/36_a_televzi_trtnete.html)
A világelsőség mégsem az övé, hanem egy akkor még 21 éves Philo Taylor Farnsworth nevű fiatalemberé, aki 1927.szept.7-én mutatta be a legelső televíziós készülékét. (Érdekesség, hogy a feltaláló 14 éves koráig egy elektromosság nélküli farmon nevelkedett.)
Technika-történeti érdekesség, hogy az 1936-os berlini olimpiáról már volt közvetítés a brit BBC kísérleti adásai keretében.

A korai televíziós készülékek elég primitívek voltak: méretük 5 és 12 inch közötti volt (kb. 12,7 és 25,4 cm) és magától értetődően csak a szürke árnyalatait ismerte. A televíziós adást a New York-i világkiállításon mutatták be 1939-ben; többek között Franklin Delano Roosevelt elnök beszédével. Az első élő televíziós adást 1939.május 17-én közvetítették: a Princeton és a Columbia egyetem baseball-csapatainak mérkőzését. 1941-re az akkori vezető amerikai rádióállomás egy kicsi, önállósulni vágyó részlege, a CBS (Columbia Broadcasting System) már napi kétszer is élőben sugárzott 15-15 perces híradót a maroknyi New York-i nézőnek.
Mint oly’ sok újítás, így a televízió előre törését nagyban megakadályozta a nagyban tomboló II. világháború. A második nagy televíziós hálózat ABC (American Broadcasting Television) néven jött létre az 1950-es évek elején, melyet hamar követett a harmadik nagy hálózat, az NBC (National Broadcasting Company). A teljes körű műsorszórás nem kezdődött meg az Egyesült Államokban 1947-ig.

A béke éveiben azonban már gyorsan terjedt az újdonság: 1946-ban csak 6ezer készülék volt, ami 1951-re 12 millióra emelkedett, majd 1955-re az USA háztartásainak felében már volt fekete-fehér televíziós készülék. A korai adástípusok is a rádiós elődökből nőttek ki, így a hírműsorok mellett megjelentek a gyerekeknek szánt adások, a szórakoztató műsorok, illetve a beszélgetős adások.

1960-as évekbeli amerikai televízió

A korai televízióknál hasonlóan elég gömbölyded alakúak voltak, így gyakori volt az is, hogy a kép a sarkokban alig-alig (vagy egyáltalán nem) volt látható. A képen egy korai, 1960-as évekbeli tipikus amerikai modell látható. Az 1950-es évek végére a tengeren túl kialakultak a főbb műsorformátumok, illetve komoly pénzek áramoltak be a kereskedelmi televíziózásba.  
(Kép eredetije: http://www.americanforeignrelations.com/O-W/Television-The-first-television-war.html)
Ahogy a felhasználói igények nőttek, úgy egyre inkább megjelentek a komolyabb technológiák, így például a sarkított képernyő is. Itt ugyan még megvolt a kicsi gömbölyded forma, de már a sarkokban is jól lehetett olvasni a teljes szöveget. Bár már 1925-ben bejegyezték a színes tv szabadalmát, de az első készülék csak 1949-ben jelent meg. Amerikában az első színes adást 1951. jún.21-én sugározta a CBS televízió, de mindössze csak 12 (igen! Tizenkettő) készüléken lehetett színesben nézni - a többi kb. 12 millió készülék ez alatt sötét volt.

1957.május 1-én elkezdte kísérleti adását a Magyar Televízió a május 1-i felvonulással.
1962-ben a Telstar műhold segítségével megvalósult az első interkontinentális adás Európa és az USA között. 1965-ben a Mariner-4 szonda képeket közvetít a Mars felszínéről. 1969. júl.16-án világszerte mindenki nézte az amerikai űrkutatás nagy diadalát, Neil Armstrong Holdra szállását. Szintén 1969-ben indul hazánkban a 2. műsor (mai néven: M2).

Zenith televízió

A fenti képen egy korai sztárkészülék, a Zenith színes televíziója látható. (Forrás:

)
1972-ben megalapították az első sikeres fizetős csatornát, az HBO-t. (Home Box Office) Az 1970-es évek végére a monitorok kezdtek egy jobb minőségű képeket adni, így lassan a televíziós készülékek is „sarkosodtak”, azaz a sarkokban is kezdtek már jó minőségű látványt nyújtani. Az évtized végén Amerikában a három nagy (ABC, CBS, NBC) mellett sorra bukkannak fel a később sikeres csatornák: a sportokat közvetítő ESPN, a CNN hírcsatorna, illetve a zenéket sugárzó MTV.
Az 1980-as évekre lassan a televíziók képernyője is lapos lett, viszont az akkorra már elavulttá lett CRT-technológia elért határához, mivel immár a sarkokban is éles volt a kép és maga a képernyő is lapos lett, de a háttérben működő katódsugárcső nem tette lehetővé a készülékek radikális fogyását. Gyakori volt a képernyő porosodása, illetve a nagymértékű sugárzás miatt sokan használtak a monitor előtt képernyővédő üveget, illetve hasonló céllal MON-X szemüveget.
Apró történet: ismerősömnek 3-4 év körüli gyereke egy régi CRT-monitort látva megkérdezte, hogy ki rakott hátizsákot a tévé hátuljára? Hát, igen! Ő már a mai LCD-korban nőtt fel...

CRT monitor

(Képen: jellegzetes CRT-monitor; Kép saját készítésű)

A katódsugárcsöves készülékek halálát a következő, 1990-es évek végén bekövetkező technológiai váltás és a képernyő méretének radikális növekedése okozta.


A folyadékkristályos megjelenítéssel már 1911 óra kísérleteztek, de komolyabb minőségben és mennyiségben csak az 1960-as évektől piacra került (eleinte főleg japán gyártású) kvarcórákban jelentek meg.

korai LCD monitor

(Képen: az egyik legelső sorozatban gyártott kvarcóra, a Casiotron. Kép forrása: http://netidok.postr.hu/kvarcora-az-elso-digitalis-tomegcikk)

Az LCD (Liquid Crystal Display) televíziók és monitorok tömeges elterjedését eleinte a régi CRT-család egyszerű kivitelezése és olcsó ára akadályozta, de az LCD árának esésével a régi technológia szép lassan eltűnt a boltok polcairól. Bár az LCD-technológia radikális újítást jelentett, de azért vannak hibái. Pl.: beragadt/beégett pontok, fekete/halott pont, fehér/fényes pont. Egy átlagos felbontású és áru LCD-monitornál pár év alatt a képpontok 1-2 ezreléke is elromolhat. Ám a technológia óriási előnye, hogy a színek sokkal élesebbek és minden eddiginél jobb a megjelenítésük is. Világszerte a legelső LCD-készüléket a Seiko mutatta be 1982-ben. A másik előny, hogy a készülékek mérete (képátlója) is nagyságrenddel nőtt, valamint a régi, súlyzónak is jó CRT helyett az LCD immár csak pár kg súlyú lett. Napjainkban az áruházak polcain az olcsó kategóriájú készülékek általában LCD-technikájúak.
Hazánkban az 1980-as évek közepén/végén kezdtek gombamódra elterjedni a kábelhálózatok és ezzel berobbant a műholdas televíziózás is. A legtöbb készülékhez immár VHS-magnó is csatlakozott, így már sokkal könnyebbé vált a filmek tetszőleges idejű megnézése. A filmek kölcsönzését a gombamódra szaporodó videótékák tették lehetővé.
A rendszerváltásig viszonylag nyugodtan teltek a hazai televíziózás évei, bár alakultak korai, igen csekély nézettségű csatornák (ATV, Szív TV, TV3,…) 1992-ben indult itthon a Duna TV, amelyet a kábelcsatornás műsorszórás elterjedése miatt lassan több tucatnyi magyar nyelvű csatorna követett.
2000-ben debütált az addigi televíziós szokásokat átalakító DVD, amely pár év alatt kiütötte a nyeregből a VHS-t.

VHS - DVD

(Kép eredetije: https://ddodsonblog.wordpress.com/2014/09/07/then-vs-now-vhs-to-dvd/)

2005-ben kerültek elérhető áron a boltok polcaira a lapos televíziók, illetve a megszokottnál sokkal jobb minőségű HDTV. (nagy felbontású televízió)
2006-ben jött a DVD-t felváltani szándékozó Blu-Ray, de igazi sikere elmaradt pl. a 2008-ban kitört gazdasági válság, valamint az internetes tartalmak rohamos fejlődése miatt.

Nagyságrendileg fejlettebb technológia a TFT (Thin Film Tranzistor), melynek lényege, hogy a kép minden egyes képpontjáért egy önálló tranzisztor felel, amely aktív állapotban elő tud állítani egy világító pontot. Így az ilyen kijelzőket szokás aktív-mátrixos LCD-nek is nevezni. A TFT technológia előnye az igen kis fogyasztása és a rendkívül jó minősége. Ehhez csatlakozik a nyomásérzékeny felület; éppen ezért a mai mobiltelefonok kijelzője leginkább TFT, vagy valamelyik utóda.

Mobiltelefonok

(Képen: pár jelenlegi telefon; kép eredetije: http://geree.wordpress.com/2009/09/07/lg-km900-arena/)
A technológia fejlődése nem áll meg, hiszen a TFT után kerültek piacra a kvantumcellás (Q-dot) készülékek, majd 2018 végén érkeztek meg pár millió Ft-os áron a nanocellás utódaik. Lényegük: minél pontosabb és jobb színhűség – minél nagyobb méretben.

Pár szót a felbontásokról!

A kezdeti, analóg technológiák után a legelső televíziók felbontása 768*576 képpont volt (PAL), amit a technológia nagyságrendekkel lehagyott. Manapság már nincsen HD (hign definiton = nagy felbontás) alatti felbontással valamirevaló televízió. Ez 1366x768-as, illetve az 1600x900-as.
Utána jött a Full HD (teljes hd), ami általában 1920x1080 képpontot jelent. Az ilyen típusú rendszeres adások Európában 2009-től kezdődtek. Ezzel kontinensünk jócskán lemaradt az USÁ-tól, ahol már 1998. november 8-án HD-minőségben közvetítették a Buffalo Bills-New York Jets NFL-mérkőzést és a következő szezontól a jó minőségű adások rendszeressé váltak. Ez nagyjából 2 millió képpontot jelent. Jelenleg a legtöbb HD-s televízióadás ezt a felbontást támogatja leginkább és a készülékek legtöbbje is ezt tudja legjobban megjeleníteni.
A következő népszerűségre törő generáció a Full HD kétszeresét tudó 4K, ami a maga 3840x2160-as felbontásával már igen jó képminőséget produkál. Más nevei: Ultra HD, vagy UHD-1. Ez már 8,3 megapixeles képet jelent, ami igen jó minőséget biztosít. Éppen ezért a rendszeres televíziós adások még nem jellemzőek (2018. nov.) Európában, de a komolyabb mozik többsége már ebben a formátumban vetíti a filmjeit. Jellemző, hogy a technikai újításokban élen járó NFL a 2013. február 3-i (Baltimore Ravens – San Francisco 49ers) Superbowl-t közvetítette elsőnek 4K-technológiával.
Bár még a 4K-technológia sem teljesen kiforrott, de már megvan a kijelölt utód, a 8K. Ez az előd-formátum felbontásának újabb duplázását jelenti, azaz 7680x4320-ast. Ez a 33 megapixeles kép igen komoly tárhelyet igényel. A 8K-technológiát elsőként megjelenítő kamerák és televíziós készülékek bár már megjelentek, de még méregdrágák!

Egy áttekintő képen a felbontások:

TV-felbontások

(A kép saját rajz.)

Találtam egy jó montázst a televízió fejlődéséről. Forrás: http://3.bp.blogspot.com/-x_B-FDv17o8/UwHLElZmlQI/AAAAAAAAA_M/TtogUd-47fQ/s1600/TVs.png

televíziók evolúciója

Felhasznált források:

© Tamás Ferenc, 2019. ápr.